ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Największa uwaga dla najmniejszych pacjentów

Udostępnij:
Każdego roku w Polsce u ok. 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór – najczęściej są to białaczki, choroby układu krwiotwórczego . Stanowią one ok. 26% wszystkich nowotworów wieku dziecięcego . 15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa, którego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę wczesnego badania i diagnozowania chorób nowotworowych u dzieci . Cel ten wpisuje się w ideę kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi”.
Małe organizmy atakują zwłaszcza ostre białaczki
Białaczki powstają, gdy nieprawidłowe komórki nowotworowe tworzą się w szpiku kostnym
z niedojrzałych krwinek. Ze względu na przebieg choroby możemy wyróżnić dwa typy białaczek – ostrą i przewlekłą. W przypadku ostrych białaczek komórki nowotworowe namnażają się niezwykle szybko, upośledzając prawidłowe funkcjonowanie szpiku kostnego, a następnie działanie innych narządów . U dzieci najczęściej występują białaczki ostre. Przeważają ostre białaczki limfoblastyczne (ALL) z prekursorów limfocytów T i B, rzadziej rozpoznawane są ostre białaczki szpikowe (AML). Białaczki przewlekłe u dzieci występują rzadko .

Objawy i zmiany zachowania dziecka, które warto skonsultować z lekarzem
Zwiększona męczliwość, senność, nawracające infekcje, krwawienia z nosa, skłonność do siniaczenia, wybroczyny na skórze, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, a także bóle kończyn dolnych czy bóle głowy – to tylko niektóre z objawów ostrych białaczek u dzieci . Ze względu na to, że są to objawy niespecyficzne, mogą być przez rodziców kojarzone nie z potencjalną chorobą, lecz gorszym samopoczuciem dziecka. Dzieci to wyjątkowa grupa pacjentów – za ich zdrowie odpowiadają rodzice, których czujność i uważne obserwowanie zachowania i samopoczucia dziecka pozwala zareagować na czas. Jeśli dziecko dotychczas miało dużo energii, jadło z apetytem, a od jakiegoś czasu jest ospałe, unika posiłków, jego zachowanie wzbudza niepokój, rodzice powinni udać się do lekarza, gdyż może być to pierwszy objaw potencjalnej choroby. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, znając takie symptomy, lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie podstawowego badania krwi – morfologii krwi obwodowej, które dostarczy informacji o stanie zdrowia dziecka i pozwoli lekarzowi zaplanować dalszą diagnostykę.

Dlaczego krew jest taka ważna?
Krew odgrywa bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Krąży w naczyniach układu krwionośnego, dociera do każdej żywej komórki, dając jej niezbędny do życia tlen, składniki pokarmowe, witaminy i minerały. To wewnętrzny komunikator między naszymi narządami. A do tego – dostarcza wielu cennych informacji o naszym zdrowiu i zdrowiu naszych dzieci . Proces tworzenia krwi jest bardzo złożony, każdego dnia nasz organizm tworzy nowe komórki, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu . Dlatego szczególnie ważne jest sprawdzenie parametrów krwi, gdy obserwujemy niespecyficzne objawy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa
15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa (International Childhood Cancer Day). Wydarzenie zainaugurowane zostało przez Childhood Cancer International (CCI) w 2002 roku. Celem inicjatywy jest m. in. zmniejszenie śmiertelności z powodu raka u dzieci oraz wyeliminowanie bólu i cierpienia dzieci walczących z rakiem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako priorytet działań na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi stawia osiągnięcie co najmniej 60% przeżycia dla wszystkich dzieci z rozpoznaniem nowotworu na całym świecie do roku 2030 .
***
„Odpowiedź masz we krwi” to kampania edukacyjna poświęcona chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy nt. chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia. Intencją Partnerów kampanii jest poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację nt. objawów i istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii oraz upowszechnienie morfologii, jako jednego z podstawowych narzędzi diagnostycznych. U podstaw kampanii leży przekonanie, że choć choroby krwi i szpiku kostnego mają różne przyczyny i objawy, łączy je jeden wspólny mianownik – nieprawidłowości, wykrywane
w morfologii krwi obwodowej.

Partnerami Głównymi kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi” są Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Partnerem Społecznym kampanii jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Partnerami Medialnymi portal hematoonkologia.pl oraz Głos Pacjenta Onkologicznego. Patronat honorowy nad kampanią objęli konsultant krajowy w dziedzinie hematologii – Prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda oraz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy – Lek. Paweł Wdówik.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.