Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak zwiększa ryzyko samobójstwa. Potrzebne wsparcie psychologa

Udostępnij:
Diagnoza nowotworu istotnie zwiększa indywidualne ryzyko samobójstwa, wynika z nowego badania, które podkreśla znaczenie wsparcia psychologicznego w tym czasie.
Pacjenci, u których zdiagnozowano każdą postać raka charakteryzowali się zwiększonym o 55 procent ryzykiem samobójstwa w porównaniu do tych bez nowotworu oraz 53 procent większym ryzykiem w porównaniu do tych, którzy zmarli z innych powodów niż rak. Zdaniem francuskich badaczy, chorzy na raka winni być oceniani pod kątem zachowań samobójczych i ściśle obserwowani tymczasem praktyka nie jest tu tak oczywista. Naukowcy wskazują także zna znaczenie wsparcia psychologicznego w czasie diagnozy nowotworu zarówno w odniesieniu do pacjentów, jak i ich rodzin. Podkreślają konieczność rozwoju dostosowanej terapii psychologicznej do potrzeb tych chorych.

Badacze poprowadzili meta-analizę w celu zbadania związku między rakiem a zachowaniem samobójczym, co obejmowało śmierć samobójczą SD, próbę samobójczą SA i myśli samobójcze SI. 104 badania PumMed, PsychINFO i Cochrane spełniło kryteria, z czego 15 wysokospecjalistycznych badan włączono do meta-analizy. W 7 przypadkach badan kontrolowanych obejmujących 247978 uczestników porównujących śmierć samobójczą do żyjących osób w próbie kontrolnej wykazano, że każdy rodzaj raka był związany ze zwiększonym ryzykiem SD, z szansą 1,55. Badacze jednakże nie byli w stanie zidentyfikować różnicy w ryzyku dla SA lub SI między chorymi na raka i osobami w grupie kontrolnej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.