Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ryzyko nowotworzenia po leczeniu nadczynności tarczycy radiojodem – wyniki metaanalizy

Udostępnij:
Na łamach „JAMA Network Open” ukazały się wyniki przeglądu systematycznego z metaanalizą dotyczącego związku pomiędzy leczeniem nadczynności tarczycy radiojodem a ryzykiem nowotworu w przyszłości.
Naukowcy włączyli te badania, w których radiojod wykorzystano do leczenia nadczynności tarczycy. Pacjentów obserwowano do czasu zdiagnozowania nowotworu lub śmierci. Ponadto, każde badanie miało mieć co najmniej jedną grupę kontrolną lub grupy leczone radiojodem, które różniły się jego dawką. W sumie do metaanalizy włączono 12 badań obejmujących ponad 479 tys. pacjentów.

Ogółem, wystandaryzowana zapadalność na nowotwory (standardized incidence ratio – SIR; 1,02; 95% CI: 0,95–1,09) oraz wystandaryzowana śmiertelność z powodu nowotworów (standardized mortality ratio – SMR; 95% CI: 0,92–1,04) nie różniły się w zależności od ekspozycji na leczenie radiojodem. Jedynie w przypadku raka tarczycy odnotowano zwiększoną zapadalność (SIR = 1,86; 95% CI: 1,19–2,92) oraz zwiększoną śmiertelność (SMR = 2,22; 95% CI: 1,37–3,59) po ekspozycji na radiojod.

Odnotowano również, że im większa była skumulowana dawka zastosowanego radiojodu, tym bardziej wzrastała śmiertelność z powodu raka piersi oraz ogółem z powodu nowotworów litych. Ten ostatni wniosek był oparty zaledwie na dwóch badaniach.

W omawianej metaanalizie ekspozycja na radiojod nie zwiększała ryzyka zapadalności na nowotwory i śmiertelności z powodu nowotworów, z wyjątkiem nowotworów tarczycy.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński

CI – Confidence Interval (przedział ufności)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.