Specjalizacje, Kategorie, Działy

Adam Niedzielski o programie „Profilaktyka 40+"

Udostępnij:
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40+”. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne będą mogły zgłosić się do programu.
Program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej oraz zniesienie limitów do specjalistów – to dwa kolejne elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków, które w piątek (21 maja) przedstawił minister zdrowia dr Adam Niedzielski. Oba mają zacząć funkcjonować już 1 lipca.

– Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczba przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40+ – poinformował dr Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że w tym roku każdy Polak, który ma 40 lat lub więcej będzie mógł otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Zgodnie z założeniami programu, każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z tego pakietu badań w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40+”. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne będą mogły zgłosić się do programu.

Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent wypełni ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety spowoduje wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Takie rozwiązanie byłoby przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego na IKP.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu „Profilaktyka 40+” wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym.

Cztery pakiety badań
"Profilaktyka 40+" zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:
– morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
– stężenie poziomu glukozy,
– oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
– kreatyninę,
– badanie ogólne moczu,
– kwas moczowy,
– krew utajoną w kale.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:
– morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
– stężenie poziomu glukozy,
– oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
– kreatyninę,
– badanie ogólne moczu,
– kwas moczowy,
– krew utajoną w kale,
– PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn to:
– pomiar ciśnienia tętniczego,
– pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
– ocena miarowości rytmu serca.

Cel wprowadzenia "Profilaktyki 40+"
Nowy program zdrowotny „Profilaktyka 40+” zostanie wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego. Przyjęto, że będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Głównym jego celem jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).

Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest o około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.

Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.