LEKARZ POZ
Choroby układu dokrewnego i przemiany materii
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Albiglutyd - co wiemy o bezpieczeństwie jego stosowania?

Udostępnij:
Lancet publikuje wyniki badań nad nowym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy.
Albiglutyd jest nowym agonistą GLP-1 wykorzystywanym w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2.

Na stronach Lancet opublikowano właśnie wyniki badania dotyczącego powikłań sercowo-naczyniowych związanych ze stosowaniem tego leku.


Przedstawiona praca jest meta-analizą 8 prób klinicznych 3 fazy i jednego badania fazy 2b, w których pacjenci byli przypisywaniu do leczenia albiglutydem, innymi lekami (glimepiryd, insuliny glargina, lispro, liraglutyd, pioglitazon, sitagliptyna) lub otrzymywali placebo.

W sumie analizy były przeprowadzane na grupie ponad 5000 pacjentów, z których połowa była leczona albiglutydem. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania były wystąpienie poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i przyjęcie do szpitala z powodu niestabilnej dławicy piersiowej. Dodatkowo oceniano m.in. występowanie niemych zawałów serca, bólów w klatce piersiowej, krwawień śródczaszkowych oraz zgonów z jakiejkolwiek przyczyny.

Okazało się jednak, że zdarzenia sercowo-naczyniowe występowały z podobną częstością wśród osób przyjmujących albiglutyd jak i leczonych innymi preparatami.

Autorzy pracy zauważają w podsumowaniu, że pacjenci leczeni albiglutydem częściej byli diagnozowani z migotaniem przedsionków (35 [1,4%] spośród 2524 pacjentów; 8,6/1000 pacjentolat vs 16 [0,6%] z 2583 pacjentów; 3,4 zdarzenia na 1000 pacjentolat).
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.