Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Apteka dla polskiego aptekarza

Udostępnij:
Są wyroki sądu, które powinny zatrzymać proces masowego wykupywania polskich aptek przez zagraniczne sieci apteczne.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał pięć wyroków, w których dokonał interpretacji przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne. W orzeczeniach tych sąd uznał, że wymogi do prowadzenia apteki obowiązują wszystkich posiadaczy zezwoleń, niezależnie od tego, czy uzyskali je oni przed wejściem w życie tzw. apteki dla aptekarza, czy po tej dacie, z tym jednak zastrzeżeniem, że posiadacze zezwoleń wydanych przed 25 czerwca 2017 r., którzy nie spełniają nowych wymagań, mogą w dalszym ciągu prowadzić apteki, ale nie mogą dokonywać takich zmian w zezwoleniu, które są sprzeczne z aktualnymi wymogami do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki. Uznano też, że wszelkie zmiany zezwolenia, które miały miejsce po wejściu w życie „apteki dla aptekarza”, muszą być rozpatrywane na gruncie nowych przepisów zgodnie z zasadą bezpośredniego stosowania nowego prawa.

Dodatkowo, przyjęcie, że do zezwoleń na prowadzenie aptek wydanych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów zastosowanie ma poprzednie brzmienie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne byłoby naruszeniem zasady równości wobec prawa. Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie przepisu przejściowego, który przewidywałby tego rodzaju rozwiązanie.

Do wyroków sądu odniosła się Dolnośląska Izba Aptekarska (DIA) we Wrocławiu. Marcin Repelewicz, prezes okręgowej rady, i Piotr Sędłak, prawnik izby, zaznaczają, że na skutek ich wydania NSA odszedł od dotychczasowej interpretacji Prawa farmaceutycznego. Wyżej wymienione orzeczenia mają istotne znaczenie dla funkcjonowania rynku aptecznego.

Wyroki te powinny zatrzymać proces masowego wykupywania polskich aptek przez zagraniczne sieci apteczne, czyli przez podmioty, które nie spełniają wymagań prawnych do uzyskania decyzji o udzieleniu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Takie działanie na gruncie przepisów ustawy tzw. apteki dla aptekarza jest działaniem bezprawnym. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której w miejsce dotychczasowych wspólników spółki prowadzącej aptekę wstępują wspólnicy, którzy nie spełniają wymogów uzyskania zezwolenia, albo następuje rozszerzenie składu osobowego spółki o takich wspólników.

W ocenie DIA sprzedaż apteki lub spółki ją prowadzącej może odbyć się w zgodzie z prawem jedynie wówczas, gdy nabywca spełnia wymagania do uzyskania zezwolenia, czyli m.in. jest farmaceutą lub spółką farmaceutów i nie należy do sieci aptecznej – grupy kapitałowej, prowadzącej na terenie kraju więcej niż cztery apteki.
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.