Eksperci o potrzebie personalizacji w leczeniu choroby otyłościowej
Tagi: | Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, otyłość, leki, leczenie, profilaktyka, choroba otyłościowa |
Choroba otyłościowa jest przewlekłą chorobą wymagającą kompleksowego i interdyscyplinarnego leczenia. Terapia pacjentów powinna być dobierana indywidualnie i łączyć w sobie skuteczność, bezpieczeństwo oraz ograniczać ryzyko rozwoju powikłań związanych z nadmierną masa ciała.
Podczas jednej z sesji III Kongresu Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (6–7 grudnia 2024 r. w Warszawie) poruszono kwestie związane z koniecznością personalizacji terapii choroby otyłościowej u pacjentów z nadwagą i otyłością.
W sesji wzięli udział dwaj prelegenci ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady: Michael L. Kyle, MD, oraz Maxime Barakat, MD, PhD. Moderatorami sesji byli: prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierownik Warszawskiego Centrum Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie, oraz prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Postęp w postrzeganiu otyłości jako choroby
Specjaliści wskazali, że od 2010 r. widać postęp w rozumieniu otyłości i postrzeganiu jej jako choroby. Ich zdaniem potrzebujemy jeszcze wielu lat, aby w pełni zrozumieć tę jednostkę chorobową i poznać wszystkie mechanizmy związane z jej powstawaniem.
Podczas sesji eksperci poddali analizie czynniki, które przyczyniają się do rozwoju choroby otyłościowej. Wśród nich znalazły się m.in. czynniki behawioralne, środowiskowe czy genetyczne. W rozwoju choroby otyłościowej zazwyczaj nakłada się kilka z nich. Aby efektywnie leczyć pacjenta z chorobą otyłościową, należy poznać patofizjologiczny fenotyp otyłości i dobrać odpowiednie rozwiązania w postaci nie tylko farmakoterapii, lecz także postępowania niefarmakologicznego. Jak wskazał Maxime Barakat MD, PhD, z Kanady, wiedza o fenotypach otyłości, możliwości ich diagnozowania oraz wyboru indywidulanej terapii jest kluczem do skutecznego leczenia choroby otyłościowej.
Farmakoterapia w chorobie otyłościowej
Eksperci podczas sesji poruszyli również temat farmakoterapii choroby otyłościowej. Jedną z metod farmakologicznego leczenia choroby otyłościowej jest preparat złożony z naltreksonu i bupropionu, który został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków (EMA) do leczenia choroby otyłościowej. Podczas sesji omówiono, jakie korzyści mogą odnieść pacjenci, u których zastosowano to połączenie.
W Polsce preparat jest stosowany od 2016 r. Znalazł się on w najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (2024).