Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Boli? Najpierw wypełnimy długi formularz

Udostępnij:
Pod koniec sierpnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące standardu leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce uprzedza, że wypełnianie specjalnego formularza, które pojawi się w POZ i AOS, wydłuży kolejki i utrudni pracę personelu.
24 sierpnia br. wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Według szefa tego resortu, ma ono na celu poprawę sytuacji pacjenta, zmianę filozofii systemu i zredukowanie kolejek do specjalistów.

Podstawą zmiany jest obowiązek stosowania formularza rejestracji i monitorowania bólu w każdym przypadku bólu istotnego, czyli wymagającego leczenia w opinii pacjenta i lekarza.

Jak czytamy w stanowisku KLRwP, zastosowanie wspomnianego formularza może mieć znaczenie w Poradni Leczenia Bólu, gdzie jego opanowanie jest celem terapeutycznym samym w sobie, a nie w warunkach POZ, gdzie wyeliminowanie lub uśmierzenie bólu jest rozważane w aspekcie wielu problemów pacjenta, nie tylko medycznych, ale również socjalnych i środowiskowych.

Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, wskazuje, że wypełnianie pięciu stron formularza w POZ lub AOS w każdorazowym przypadku bólu uznanego przez pacjenta za istotny, zwłaszcza w aspekcie wielu problemów zdrowotnych i funkcjonalnych, spowoduje niepotrzebne wydłużenie konsultacji. W konsekwencji zamiast poprawy dostępności do lekarza wydłuży się czas oczekiwania na poradę, zarówno przez pacjentów cierpiących z powodu bólu, jak i wszystkich pozostałych.

Lekarze rodzinni zaznaczają, że w POZ od dawna z powodzeniem stosowane są skale oceny bólu, niezwykle przydatne w rozpoznaniu i monitorowaniu leczenia. Wprowadzenie dodatkowego obowiązku wypełniania formularza jedynie utrudni pracę lekarza, wydłuży czas wizyty i negatywnie wpłynie na jakość świadczeń, udzielanych przez poradnie POZ i AOS.

Rozwiązanie to, wprowadzone bez rzetelnego, poprzedzającego pilotażu stoi w sprzeczności z postulowaną od dawna potrzebą racjonalizacji obciążeń administracyjnych dla ograniczonych zasobów osobowych systemu ochrony zdrowia. W związku z powyższym Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oczekuje od ministra zdrowia ponownej analizy problemu oraz modyfikacji decyzji zawartej w omawianym rozporządzeniu.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.