Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Burza wokół nowych wycen świadczeń w fizjoterapii

Udostępnij:
Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) wyraża sprzeciw wobec nowych wycen i apeluje do środowiska medycznego, aby zgłaszać problemy z wycenami do NFZ, MZ i AOTMiT.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów protestuje przeciw zarządzeniu, które wprowadza nowe wyceny świadczeń w fizjoterapii. Wskazuje, że dyskusje, które odbyły się m.in. podczas obrad senackiej Komisji Zdrowia, a także na poprzednich spotkaniach, pokazują bardzo wyraźnie, że Ministerstwo Zdrowia, a szczególnie Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, nie widzą problemu z wycenami w fizjoterapii i z pozostałymi świadczeniami rehabilitacyjnymi.

Jednym z argumentów strony rządowej za utrzymaniem przyjętych wycen jest brak uwag i skarg od świadczeniodawców w ostatnich miesiącach.

KIF zaznacza, że takie postępowanie, przy zignorowaniu mniej więcej 1000 uwag zgłoszonych w grudniu ub.r., jest zastanawiające i pokazuje brak dobrej woli i chęci podjęcia realnych rozmów na temat finansowania fizjoterapii. Równocześnie instytucje te nie odpowiadają na ważne pytania, m.in. na jakiej podstawie dokonano wycen i kto je opiniował.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów podkreśla, że strona rządowa po raz kolejny wskazała na wartość globalnych kwot przeznaczonych na rehabilitację (bez rozbicia ich na świadczenia ambulatoryjne, domowe, stacjonarne, dzienne – realizowane w sieci szpitali i poza nią). Niestety, przy tej okazji nie poinformowano, o ile w tym samym czasie zmalały wskaźniki korygujące przeznaczone na wzrosty wynagrodzeń.

Ponadto, ponownie powołano się, bez wskazania konkretnych instytucji i osób, na anonimowych „przedstawicieli środowiska”, którzy zaakceptowali poziom wycen.

– Zarzucono nam także, że tylko KIF jest z nich niezadowolona i izba jako jedyna wnosi zastrzeżenia. W związku z tym poprosiliśmy o imienne wskazanie owych przedstawicieli – powiadomiła Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Przypomnijmy, że nowe wyceny świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2022 roku. Nowe produkty rozliczeniowe, zgodnie z propozycją, zostały oparte na czasie pracy fizjoterapeuty, a nie wycenie konkretnych procedur.

Według NFZ czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem jest podstawowym czynnikiem wyceny świadczeń rehabilitacyjnych.

W ocenie funduszu, dzięki tej zmianie fizjoterapeuta będzie mógł elastycznie zmieniać prowadzoną terapię, aby była jak najlepiej dopasowana do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, a w rezultacie przebieg rehabilitacji przyniósł najlepszy efekt.

NFZ wyjaśnił też, że zmiana konstrukcji wycen stanowi uniwersalną metodę umożliwiającą tworzenie dowolnych konfiguracji udzielania świadczeń w zależności od potrzeby pacjentów. Dodatkowo, zmniejszenie liczby produktów rozliczeniowych przyczyni się do uproszczenia systemu sprawozdawczego.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.