Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Co się dzieje, gdy z wiekiem się garbimy? ►

Udostępnij:
– Lordoza jest jedną z ostatnich zdobyczy ewolucyjnych człowieka podczas uzyskiwania pozycji pionowej. Niestety jest to jedna z najczęstszych i najszybciej traconych cech w wyniku choroby zwyrodnieniowej. Zmiany postawy z wiekiem mają charakter utrwalony, obejmują wiele narządów ruchu i mogą powodować różne objawy – podkreśla dr Łukasz Kubaszewski.
O bólu w chorobach ortopedycznych i na co trzeba zwracać uwagę, opowiada dr hab. n. med. Łukasz Kubaszewski, prof. Uniwersytetu Medycznego. Specjalista z Kliniki Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu opisuje problem, ilustrując przypadkiem klinicznym.

W wywiadzie 67-letni pacjent zgłaszał dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem do kończyn dolnych; odnotowane zostały zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych – bez cech rozkładu korzeniowego; uskarżanie na ograniczony dystans chodu z cechami chromania neurogennego oraz schorzenia współistniejące – nadciśnienie tętnicze.

Dokonując oceny ortopedycznej, dr Kubaszewski wyjaśnia, na czym polega przewaga zdjęć radiologicznych – pozwalają na wykonanie badania w pozycjach funkcjonalnych, natomiast rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa tylko w pozycji leżącej, co nie zawsze obrazuje wszystkie zmiany obecne w obrębie narządu ruchu.

Ekspert przedstawia wartości prawidłowe lordozy lędźwiowej i omawia incydencję miednicy, dzięki której można obliczyć, do jakiej redukcji lordozy doszło. Tłumaczy również, co może wpłynąć na tę redukcję.

– Ciasnota kanału kręgowego ma charakterystyczne objawy kliniczne – typowy dla niej na odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest objaw chromania neurogennego, czyli dolegliwości bólowych, które promieniują w stronę pośladków i tylnych powierzchni ud, a najczęściej są indukowane podczas chodzenia oraz w pozycji stojącej. Ulgę przynosi pacjentowi pozycja siedząca lub kuczna, powodując wypłaszczenie lordozy lędźwiowej – ocenia dr Kubaszewski.

– U naszego pacjenta istotne zmiany nastąpiły na odcinku lędźwiowym, ale intuicyjnie spodziewamy się ich również na sąsiednim obszarze – w kręgosłupie piersiowym – zauważa, prezentując parametry kifozy piersiowej.

– W procesie starzenia dochodzi do zaburzeń kompensacji, która jest zdolnością ludzkiego organizmu do minimalizacji wydatku energetycznego podczas utrzymywania pozycji pionowej – tłumaczy dr Kubaszewski, nakreślając koncepcję stożka równowagi Jeana Dubousseta.

Objaśnia także mechanizmy zaradcze w zaburzeniach kompensacji i potencjalne mechanizmy jej odtworzenia. – Zmiana w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która prowadzi do zmiany postawy ciała, pierwotnie lokująca się na odcinku lędźwiowym, dotyczy odległych układów biomechanicznych i może powodować różne objawy kliniczne – stwierdza ekspert.

Bierze też pod uwagę zmiany rotacyjne miednicy i przeprost w obszarze stawów biodrowych. – Jeśli mają państwo pacjenta z zespołami bólowymi kręgosłupa i zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, a nawet z początkowymi objawami dyskopatii, warto określić zakres przeprostu w obrębie stawów biodrowych – radzi dr Łukasz Kubaszewski.



– Wykład „Co się dzieje, gdy z wiekiem się garbimy? Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa” został zaprezentowany podczas konferencji „Wyzwania w neurologii – jak skutecznie leczyć ból i stan zapalny?” Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak).
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.