LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cykliczna terapia ryfaksyminą w zespole jelita drażliwego z biegunką

Udostępnij:
Na łamach prestiżowego czasopisma Gastroenterology opublikowano wyniki randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania III fazy, w którym badano skuteczność i bezpieczeństwo cyklicznego stosowania ryfaksyminy w leczeniu zespołu jelita drażliwego z biegunką (ang. diarrhea-predominant irritable bowel syndrome – IBS-D).
W badanej grupie stosowano ryfaksyminę w dawce 550 mg 3 razy dziennie w ramach próby otwartej. W dalszej analizie wzięto pod uwagę jedynie chorych, którzy odpowiedzieli na leczenie i następnie przez okres do 18 tygodni pacjenci ci byli pod ścisłą obserwacją. W przypadku nawrotu dolegliwości chorzy w sposób randomizowany przydzielani byli do dwóch grup: otrzymujących ryfaksyminę w dawce 550 mg 3 razy dziennie w dwóch cyklach po 14 dni lub otrzymujących placebo. Pierwotnym punktem końcowym było zmniejszenie się dolegliwości bólowych brzucha o co najmniej 30% i zmniejszenie częstości luźnych wypróżnień o co najmniej 50% przez co najmniej 2 tygodnie w czasie 4-tygodniowego okresu obserwacji po leczeniu.
W analizie uwzględniono 1074 chorych, którzy odpowiedzieli na leczenie w ramieniu otwartym badania (44,1%). U 382 (35,6%) chorych nie doszło do nawrotu objawów, podczas gdy u 692 (64%) miało to miejsce. 636 pacjentów w sposób randomizowany przydzielono do dwóch grup badawczych – leczonych cyklicznie ryfaksyminą i placebo. Odsetek osób z odpowiedzią na leczenie był istotnie większy w podgrupie otrzymującej lek (38,1% vs 31,5%, p=0.03). Odsetek chorych, u których stwierdzano działania niepożądane był niski w obu podgrupach.
Autorzy podsumowują, że ryfaksymina stosowana cyklicznie jest skutecznym i bezpiecznym lekiem w biegunkowej postaci IBS.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.