Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cyklosporyna przed PCI u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi

Udostępnij:
Wyniki niektórych badań sugerują, że cyklosporyna może przyczyniać się do zmniejszenia wielkości zawału serca. W pracy opublikowanej przez New England Journal of Medicine oceniano właśnie korzyści z zastosowania cyklosporyny u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.
Badanie było wieloośrodkową, podwójnie zaślepioną próbą kliniczną, w której brało udział 970 pacjentów z zawałem serca ściany przedniej z uniesieniem odcinka ST (STEMI). Pacjenci, którzy mieli być poddawani zabiegom PCI w ciągu 12 godzin od początku wystąpienia dolegliwości wieńcowych i u których występowało całkowite zamknięcie naczynia wieńcowego mieli przed udrożnieniem tętnicy wieńcowej otrzymywać wstrzyknięcia cyklosporyny lub placebo. Cyklosporyna była podawana w dawce 2,5mg/kg m.c. Autorzy pracy zdecydowali się głównie oceniać wystąpienie zgonu pacjentów, pogorszenie niewydolności serca podczas hospitalizacji, powtórne przyjęcie do szpitala z powodu niewydolności serca albo wystąpienie remodelingu lewej komory w ciągu roku, przy czym przebudowę serca definiowano jako 15% wzrost objętości końcowo-rozkurczowej lewej komory. W badaniu łącznie wzięło udział 395 pacjentów otrzymujących cyklosporynę oraz 396 chorych z grupy placebo. Po roku obserwacji okazało się jednak, że zastosowanie cyklosporyny nie zmniejszało ryzyka wystąpienia określonych wcześniej zdarzeń, nie wpływało także na częstość występowania powtórnych zawałów serca, niestabilnej dławicy piersiowej czy udarów.

Na podstawie tych wyników wydaje się więc, że u pacjentów z zawałem przedniej ściany serca STEMI, poddawanych PCI dodatkowe podawanie cyklosporyny nie przynosi znaczących korzyści klinicznych.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.