Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dieta MIND działa

Udostępnij:
Efekt zdrowego (czytaj: normalnego) stylu życia to większa szansa na zachowanie dobrej kondycji do późnej starości – dotyczy to także zdrowia psychicznego, o czym przekonuje publikacja z prestiżowego „The JAMA Psychiatry”.
Dane z 2019 roku podawały, że na całym świecie aż 47 milionów ludzi cierpiało z powodu demencji, a modele matematyczne wskazywały na wzrost tej liczby do przerażających 131 milionów już w 2050 roku. Choć w krajach rozwiniętych w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił spadek częstości występowania demencji dostosowanej do wieku (prawdopodobnie związany z rosnącym poziomem wykształcenia), to bez udoskonalonych metod profilaktyki lub leczenia liczne negatywne następstwa demencji będą się nasilać.

Profilaktyka to słowo klucz. Międzynarodowy zespół badaczy, przeprowadzając analizę danych niespełna 250 tysięcy osób, odpowiedział na pytanie, czy dieta MIND (połączenie dwóch bardzo popularnych diet, śródziemnomorskiej i DASH) chroni przed wystąpieniem szeroko pojętej demencji. Dotychczasowe dane były obiecujące. Materiały źródłowe obejmowały trzy analizy kohortowe (Whitehall II, Health and Retirement Study oraz Framingham Heart Study Offspring) i metaanalizę składającą się z 11 badań.

W podanych trzech badaniach kohortowych w ciągu 166 516 osobolat łącznie u 775 osób rozwinęła się demencja. Skorygowane obliczenia wskazywały ma niższe, około 17 proc. zmniejszone ryzyko demencji przy wyższym stopniu stosowania diety MIND w porównaniu z jej nieprzestrzeganiem. Powyższa zależność była konsekwentnie obserwowana w podgrupach określonych według płci, wieku, palenia tytoniu i wskaźnika masy ciała. Z kolei w metaanalizie z udziałem 224 049 osób (5279 przypadków otępienia) najwyższy tercyl diety MIND był związany z niższym ryzykiem demencji w porównaniu z najniższym tercylem – tutaj spadek ryzyka również wynosił 17 proc.

Widać wyraźnie, że silnie uzasadnione są dalsze badania, by doskonalić samą dietę MIND, jak i sposoby jej przestrzegania. Warto zauważyć, że osiągnięcie celu, w jakim się ją stosuje, jest zależne także od innych modyfikowalnych czynników, takich jak masa ciała czy palenie papierosów. Dlatego wprowadzanie diety MIND powinno być elementem szerszego postępowania w ramach profilaktyki pierwotnej.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.