Specjalizacje, Kategorie, Działy

Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko chorób nerek

Udostępnij:
Po oszacowaniu poziomu zanieczyszczenia powietrza drobnymi pyłami, naukowcy z Chin stwierdzili, że w okolicach o większym zanieczyszczeniu występuje zwiększona częstość występowania przewlekłej choroby nerek i albuminurii.
Według naukowców, środowisko PM2,5 jest nowym potencjalnym czynnikiem ryzyka środowiskowego dla CKD. Badania nad związkami między ekspozycją na PM2,5 w otoczeniu a ryzykiem CKD są nadal ograniczone. Prawie wszystkie przedstawione dowody pochodzą z krajów lub regionów o niskim poziomie PM2,5.

Biorąc pod uwagę, że zanieczyszczenie PM2,5 w otoczeniu jest problemem środowiskowym na całym świecie, a zwłaszcza w Chinach, gdzie wysoki poziom PM2,5 pozostaje ogromnym wyzwaniem, a częstość występowania CKD gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, powiązania między PM2,5 i ryzykiem CKD zbadano na podstawie sytuacji na wschodzie.

Uwzględniając „reprezentatywną próbę” 47 204 osób dorosłych, badacze oszacowali roczne narażenie na PM2,5 na podstawie adresu uczestnika (2-letnie stężenie PM2,5 wynosiło od 31,3 g / m3 do 87,5 g / m3, przy średnim stężeniu 57,4 g / m3).

Wyniki wykazały, że wzrost PM2,5 o 10 g / m3 był dodatnio powiązany z występowaniem CKD (iloraz szans [OR] = 1,28) i albuminurią (OR = 1,39).

Prawdopodobieństwo PChN było najbardziej widoczne u osób mieszkających w miastach, mężczyzn, młodszych dorosłych i osób bez chorób współistniejących.

Badanie ujawniło znacznie silniejszy wpływ na obszarach miejskich niż na obszarach wiejskich, co dostarcza informacji na temat docelowej kontroli zanieczyszczenia PM2,5.

Ponadto ryzyko (dla CKD) zaczęło wzrastać przy stężeniach PM2,5 znacznie poniżej norm jakości powietrza, co sugeruje, że kontrola jakości powietrza powinna być bardziej rygorystyczna.

Zdaniem naukowców odkrycia te mogą zostać wykorzystane przez decydentów, aby pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia CKD.
 
Partner serwisu
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.