Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Elektroniczna karta EKOK dla pacjentów kardiologicznych

Udostępnij:

Elektroniczna karta opieki kardiologicznej, czyli EKOK, pozwoli zbierać w jednym miejscu dokumentację medyczną pacjenta – zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. To jedno z rozwiązań Krajowej Sieci Kardiologicznej, nad którą pracuje resort zdrowia.

Konrad Korbiński z Ministerstwa Zdrowia na konferencji „10/10? Podsumowanie roku w kardiologii”, która odbyła się 3 grudnia w Warszawie, poinformował, że jednym z filarów Krajowej Sieci Kardiologicznej będzie elektroniczna karta opieki kardiologicznej, czyli EKOK. Podkreślił, że karta jest wzorowana na karcie DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego).

Karta EKOK ułatwi prowadzenie dokumentacji i pozwoli ocenić jakość opieki 

– Karta będzie pełniła funkcję magnesu, który będzie zbierał wszystkie informacje dotyczące opieki kardiologicznej pacjenta, aby nie musiał sam gromadzić dokumentacji – powiedział Korbiński. Podkreślił, że rozwiązanie to ułatwi prowadzenie dokumentacji i zakłada maksymalną automatyzację, żeby odciążyć lekarzy opiekujących się pacjentem na różnych etapach jego leczenia.

Korbiński dodał, że EKOK pozwoli też ocenić jakość opieki kardiologicznej, co ma gwarantować jakość leczenia pacjenta w Krajowej Sieci Kardiologicznej. – Ośrodki, które nie będą zapewniać minimalnych wskaźników, nie będą w sieci – zaznaczył, dodając, że EKOK pomoże także wyznaczyć docelowe wskaźniki jakości i premiować finansowo ośrodki, które je osiągnęły.

Projekt o KSK trafi do Sejmu na początku roku 

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował, że wszystko wskazuje na to, że projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej w styczniu trafi do Sejmu. Podkreślił, że resort zdrowia planował, aby ustawa o KSK została uchwalona jeszcze w grudniu. Zaznaczył jednak, że projekt jest doprecyzowywany we współpracy m.in. z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym i ekspertami. Wyraził nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona przy ponadpolitycznym poparciu.

KSK ma ujednolicić standard opieki nad pacjentem kardiologicznym w kraju i ułatwić koordynację terapii.

Projekt Ministerstwa Zdrowia ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej trafił do konsultacji publicznych pod koniec października. KSK wprowadzi nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką kardiologiczną. Wejdą do niej zakwalifikowane podmioty: ośrodki kardiologiczne I poziomu zabezpieczenia oraz ośrodki kardiologiczne II poziomu zabezpieczenia. 

Menedzer Zdrowia linkedin

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.