Elinzanetant łagodzi objawy menopauzy
Tagi: | lek, menopauza, objawy, objawy menopauzy, kobiety, sen, zaburzenia snu |
Lek elinzanetant istotnie zmniejszał częstość występowania i nasilenie objawów naczynioruchowych u kobiet w okresie menopauzy do 12. tygodnia. Poprawił również zaburzenia snu i jakość życia związaną z menopauzą.
Naukowcy przeprowadzili dwa randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badania III fazy (OASIS 1 i 2) w 77 ośrodkach w USA, Europie, Kanadzie i Izraelu.
Do badania włączono łącznie 796 uczestniczek po menopauzie w wieku 40–65 lat, u których wystąpiły umiarkowane lub ciężkie objawy naczynioruchowe.
Kobiety otrzymywały 120 mg elinzanetantu lub placebo raz na dobę przez 12 tygodni, a następnie elinzanetant przez dodatkowe 14 tygodni.
Pierwszorzędowymi punktami pomiarowymi były zmiany częstości i nasilenia objawów naczynioruchowych od wartości początkowej do 4. i 12. tygodnia, przy użyciu elektronicznego dziennika uderzeń gorąca. Drugorzędowe wyniki obejmowały zmiany w zaburzeniach snu i jakości życia związanej z menopauzą, oceniane za pomocą kwestionariuszy Patient-Reported Outcomes Measurement Information System Sleep Disturbance-Short Form 8b (PROMIS SD SF 8b) i Specyficznej dla Menopauzy (MENQOL).
Badania wykazały, że elinzanetant (aktywny drobnocząsteczkowy receptor neurokininy/tachykininy NK i antagonista receptora NK) istotnie zmniejszał częstość występowania objawów naczynioruchowych u kobiet do 4. tygodnia.
Do 12. tygodnia elinzanetant jeszcze bardziej zmniejszał częstość występowania objawów naczynioruchowych.
Lek poprawiał także zaburzenia snu, ze znaczącym zmniejszeniem całkowitych wyników T PROMIS SD-SF 8b w 12. tygodniu.
Znacznej poprawie uległa również jakość życia związana z okresem menopauzy, na co wskazuje zmniejszenie całkowitych wyników MENQOL w 12. tygodniu.
– Wyniki te mają klinicznie istotne implikacje, ponieważ objawy naczynioruchowe często znacząco wpływają na ogólny stan zdrowia kobiety w okresie menopauzy, codzienne czynności, sen, jakość życia i wydajność w pracy – twierdzą autorzy badania.
Wyniki badania zostały opublikowane 22 sierpnia br. w czasopiśmie „JAMA”.