Specjalizacje, Kategorie, Działy

Epidemiologia oraz leczenie krótkowzroczności u dzieci

Udostępnij:
Aktualnie 1,6 mld ludzi na świecie dotknięta jest krótkowzrocznością; w 2050 roku połowa lludzkościi będziie miiałła ttę wadę wzroku.. Rozpowszechniieniie krótkowzroczności, zwłaszcza u dzieci i młodzieży każe nam zwrócić uwagę na ten problem i znaleźć sposoby jej zapobiegania oraz leczenia, ponieważ krótkowzroczność postępująca prowadzi do takich powikłań jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki czy makulopatia, co przyczynia się do znacznego obniżenia ostrości wzroku.
Obecnie dostępne są 3 strategie hamowania progresji krótkowzroczności o udowodnionej naukowo skuteczności:
 rozcieńczona atropina (0.1- 0.01%),
 ortokeratologia,
 zastosowanie wieloogniskowych soczewek kontaktowych.
W/w metody maja swoje zalety i ograniczenia, jednak ich zastosowanie wiąże się z zahamowaniem rozwoju krótkowzroczności w około 50%, co może przynieść pacjentowi bardzo istotne korzyści w postaci zmniejszania docelowej wady wzroku, np. zamiast – 6D będzie to -3D. Uważam, że pacjenci i ich rodzice mają prawo o tym wiedzieć.

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” od lat zajmuje się krótkowzrocznością, zarówno w zakresie wspierania badań naukowych oraz programów edukacyjnych. Strona Fundacji www.okulistyka21.pl (zakładka okulistyka dziecięca) stanowi źródło wiedzy na ten temat. Umieszczamy tam m.in. informacje dot. możliwości zahamowania postępu choroby oraz ośrodki jej leczenia znajdujące się na terenie Wielkopolski. Dodatkowo prowadzimy współpracę z najlepszym ośrodkiem okulistycznym w Chinach w Zhongshan Ophthalmic Center (ZOC), Uniwersytetu Sun Yat-sen, Zhongshan (od lutego 2018 r. pełnię tam funkcję profesora wizytującego), dzięki czemu mamy dostęp do najświeższych wyników badań i informacji związanych z leczeniem krótkwozroczności.

Gdyby mieli Państwo jakieś pytania zapraszamy do kontaktu: fwro21@gmail.com lub pod numerem telefonu 533 335 814.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.