Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Immunoterapia alergenowa zatrzymuje progresję astmy

Udostępnij:
Polsko-niemiecki zespół naukowców zbadał długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo immunoterapii alergenowej pod kątem progresji alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej. Wyniki badań opublikowano na łamach „European Journal of Allergy and Clinical Immunology”.
Rzeczywiste dane uzupełniają te pochodzące z badań randomizowanych – podają, na ile dana interwencja jest skuteczna w codziennej praktyce. W celu zbadania długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa immunoterapii alergenowej (zastrzyków, tabletek i kropli) autorzy ocenili 13 retrospektywnych badań kohortowych, które obejmowały osoby uczulone na pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego; trzy raporty dotyczyły przestrzegania zaleceń lekarskich.

Przeprowadzone analizy wykazały, że tzw. odczulanie redukowało częstość progresji alergicznego nieżytu nosa skuteczniej niż w przypadku osób otrzymujących jedynie leczenie objawowe przez okres do 6 lat. Dodatkowo rozwój i progresja astmy okazały się istotnie rzadsze u pacjentów leczonych większością preparatów odczulających (w różnej postaci, każda przynosiła korzyść) w porównaniu z grupą bez immunoterapii, która otrzymywała wyłącznie leki przeciwastmatyczne. Nie udało się ustalić, jak długi jest okres od terapii do wystąpienia astmy.

Immunoterapia alergenowa to jedyne leczenie ukierunkowane na patofizjologię alergii, o działaniu modyfikującym przebieg choroby. Na przykładzie powyższego badania widać wyraźnie, że może ona nie tylko redukować objawy alergii, ale również zatrzymać tzw. marsz alergiczny.

Jest to szczególnie ważne w erze, w której żyjemy. Dane naukowe pokazują, że częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa rosną, a biorąc pod uwagę czynniki nasilające występowanie chorób alergicznych, w tym zmianę klimatu i zanieczyszczenie powietrza, nie można oczekiwać odwrócenia trendu, a wręcz przeciwnie – nasilenia. Dlatego powyższe dowody stanowią cenny argument przemawiający za jeszcze szerszym stosowaniem immunoterapii alergenowej.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.