Specjalizacje, Kategorie, Działy
123 RF

Interwencje związane ze stylem życia czy leki na cukrzycę typu 2?

Udostępnij:
Modyfikacja stylu życia nadal stanowi podstawę terapii chorych na cukrzycę typu 2 , ale w codziennej praktyce nie okazuje się skuteczna. Jednocześnie dostępne są nowe opcje terapii farmakologicznej.
Czy w tej sytuacji lekarze powinni po prostu przestać doradzać pacjentom, aby mniej jedli i stali się bardziej aktywni, a zamiast tego przepisywać nowe leki? I czy takie pytanie jest w ogóle usprawiedliwione? Opinie ekspertów na ten temat są bardzo podzielone, co pokazał kongres diabetologiczny, który odbył się w Niemczech.

Dr Stephan Martin jest przekonany, że modyfikacja stylu życia jest niezbędna. – Jest to szansa na pokonanie cukrzycy typu 2 po prostu poprzez zmianę codziennych nawyków – tłumaczył.

Szczególnie skuteczne okazały się niskokaloryczne zamienniki posiłków. Wpływ tych płynnych posiłków zbadano w analizie Diabetes Remission Trial (DiRECT) w ogólnej populacji 306 pacjentów z nadwagą i otyłością. Spośród tych pacjentów 24 proc. schudło o ponad 15 kg, a u 46 proc. pacjentów wartość HbA1c była mniejsza niż 6,5 proc. po 12 miesiącach bez przyjmowania leków.

– Przeciętnie pacjenci chorowali na cukrzycę typu 2 od 4 lat i przed badaniem przyjmowali czasami dwa lub trzy leki. Wszystkie te leki można było odstawić, ponieważ wartość HbA1c przy modyfikacji stylu życia była poniżej 6,5 proc. – stwierdził dr Martin.

Badanie DiRECT, obejmujące 306 uczestników, było dość małe. Jednak inne badania potwierdziły wyniki. W porównywalnym badaniu w Kanadzie, które przeprowadzono w aptekach, zastosowano niskokaloryczny zamiennik posiłku o obniżonej zawartości węglowodanów. Dzięki tej diecie 35 proc. uczestników było w stanie odstawić leki przeciwcukrzycowe po roku.

Badanie TeLiPro, które przeprowadzono w Niemczech, obejmowało wsparcie telemedyczne, wykorzystywane oprócz niskokalorycznej diety płynnej o obniżonej zawartości węglowodanów. 200 pacjentów biorących udział w badaniu miało cukrzycę typu 2 średnio od 11 lat. Interwencja była związana z pozytywnym wpływem diety na HbA1c, wagę, ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała, głód i zapotrzebowanie na insulinę.

Nie ma jednak precyzyjnego wyznacznika, pomagającego określić, który pacjent zareaguje na niskokaloryczną dietę płynną i osiągnie remisję.

Dr Stephan Jacob, diabetolog z Villingen-Schwenningen, ma dużo bardziej pesymistyczne spojrzenie na sens ingerencji w styl życia: – Przypominam, że cukrzyca typu 2 wiąże się z chorobami układu krążenia i nerek, które zaczynają się na długo przed pierwszą diagnozą wysokiego poziomu cukru we krwi. Przypominam też, że ponad 80 proc. diabetyków typu 2 ma zespół metaboliczny.

Poprawa czynników, takich jak ciśnienie krwi lub poziom cukru we krwi, jest korzystna tylko wtedy, gdy w rezultacie zapobiega się zdarzeniom sercowo-naczyniowym i nerkowym.
Dowody na to, że modyfikacja stylu życia może do tego doprowadzić, są bardzo ograniczone. Kontrastują z tym historie sukcesu farmakoterapii. – W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2 inhibitory SGLT2 i agoniści receptora GLP-1 skutecznie zapobiegają poważnym zdarzeniom sercowo-naczyniowym, nawet w ramach prewencji pierwotnej – powiedział dr Jacob. Czasy, gdy w pierwszej kolejności – i właściwie wyłącznie – zalecano pacjentom przejście na dietę, należą już do przeszłości. Jednak ostrożniejsi eksperci dodają w tym miejscu, że o wiele łatwiej jest uzyskać twarde dowody, jeśli chodzi o farmakoterapię, niż w przypadku stylu życia.

Reasumując – zmiana stylu życia wzmacnia cały organizm i da efekty w późniejszych latach życia, np. pozwoli uniknąć operacji kolana, a farmakoterapia świetnie leczy.
 
Partner serwisu
123 RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.