Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jaka ocena programu pilotażowego sieci kardiologicznej?

Udostępnij:

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej został skierowany do konsultacji publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia do 21 czerwca przedstawi częściowy raport zawierający ocenę sieci. Do ministra zdrowia trafi on do 30 czerwca.

  • NFZ przygotowuje częściowy raport zawierający ocenę organizacji, jakości i skuteczności programu pilotażowego opieki nad pacjentem w ramach sieci kardiologicznej
  • Rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia mają przyspieszyć realizację jednego z kamieni milowych KPO
  • Podsumowanie realizacji pilotażu umożliwi rozpoczęcie prac nad projektowaną ustawą o krajowej sieci kardiologicznej

Ocena organizacji, jakości i efektywności pilotażu sieci kardiologicznej

Projekt rozporządzenia zobowiązuje Narodowy Fundusz Zdrowia do sporządzenia we współpracy z krajowym ośrodkiem koordynującym częściowego raportu zawierającego ocenę organizacji, jakości i skuteczności programu pilotażowego w zakresie działalności sieci kardiologicznej. Raport ma zostać sporządzony do 21 czerwca 2024 r., a przekazany ministrowi zdrowia do 30 czerwca br.

W przygotowaniu raportu mają zostać wykorzystane m.in. dane ze sprawozdań okresowych przekazanych krajowemu ośrodkowi koordynującemu i oddziałowi wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia przez regionalne ośrodki koordynujące.

– Celem raportu częściowego jest ocena dotychczasowych rezultatów osiągniętych w ramach modelu organizacji krajowej sieci kardiologicznej, w tym ocena organizacji, jakości i efektywności programu pilotażowego w zakresie działalności sieci kardiologicznej, z uwzględnieniem mierników i wskaźników programu pilotażowego wraz z oceną realizacji planów leczenia – czytamy w uzasadnieniu.

Raport NFZ umożliwi opracowanie projektu ustawy o krajowej sieci kardiologicznej

W uzasadnieniu przekazano, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co jest uzasadnione koniecznością jak najszybszego wprowadzenia rozwiązań pozwalających na sprawny przebieg opracowania projektu ustawy o krajowej sieci kardiologicznej.

Ma to pozwolić na przyspieszenie terminu realizacji kamienia milowego D5G pn. „Wejście w życie ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej ustanawiającej zasady funkcjonowania sieci poprzez wprowadzenie nowej struktury i nowego modelu zarządzania opieką kardiologiczną w Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)”.

Realizacja kamienia milowego powinna zakończyć się w czwartym kwartale br.

Przypomniano, że zgodnie z orientacyjnym harmonogramem realizacji reform i inwestycji realizacja tego kamienia milowego powinna się zakończyć w czwartym kwartale 2024 r.

– Natomiast nieodłącznym elementem reformy skupiającej się na stworzeniu nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką kardiologiczną jest wcześniejsza ocena działalności sieci kardiologicznej – wyjaśniono.

W ocenie skutków regulacji zaznaczono, że do tej pory nie podsumowano realizacji programu pilotażowego realizowanego na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Uniemożliwia to rozpoczęcie prac nad projektowaną ustawą o krajowej sieci kardiologicznej.

Przeczytaj i obejrzyj także: „W sieci niczego nie trzeba załatwiać, wszystko jest zorganizowane perfekcyjnie”.

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.