LEKARZ POZ
Choroby układu dokrewnego i przemiany materii
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jaki poziom witaminy D jest najlepszy dla starszych mężczyzn?

Udostępnij:
Suplementacja witaminy D ma znacząco wpływać na stan zdrowia starszych mężczyzn.
Journal of the American Geriatrics Society publikuje badanie, w którym autorzy pracy analizowali wpływ poziomu witaminy D na zdrowie pacjentów. Populacją, którą szczególnie zainteresowała badaczy byli starsi mężczyźni.

Zgodnie z wynikami przedstawionych analiz optymalne stężenie witaminy D w surowicy powinno mieścić się u nich w przedziale 50-74,9nmol/L. Wyniki te oparte są na danych pochodzących od ponad 1600 pacjentów płci męskiej, którzy uczestniczyli w Concord Health and Aging in Men Project. Projekt ten prowadzono w Australii i kwalifikowano do niego mężczyzn w wieku powyżej 70 lat. Przedmiotem analiz, poza stężeniem witaminy D był status zdrowotny uczestników (włączając choroby zgłaszane przez pacjentów oraz badania lekarskie), problemy z poruszaniem oraz upadki.

Zgromadzone dane pozwalają na stwierdzenie, że stan zdrowia określany jako zły lub bardzo zły był związany z poziomem witaminy D poniżej 50nmol/L. Dodatkowo z takim poziomem witaminy była związana cukrzyca (zgłaszana samodzielnie przez pacjentów) oraz hiperglikemia. Niskie stężenie zwiększało także ryzyko wystąpienia depresji. Wykazano również, że przy takim stężeniu częściej występowało osłabienie mięśni oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Wyniki tego badania sugerują, że u starszych mężczyzn z uwagi na pozytywne działanie na liczne problemy zdrowotne, optymalne byłoby utrzymanie witaminy D na poziomie wyższym niż 50nmol/L. Jednocześnie wykazano, że utrzymywanie jej stężenia na poziomie wyższym niż 75 nmol/L wydaje się nie przynosić dodatkowych korzyści zdrowotnych pacjentom.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.