LEKARZ POZ
Choroby układu dokrewnego i przemiany materii
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakie mogą być konsekwencje nadwagi?

Udostępnij:
W zależności od wieku, otyłość może mieć różne konsekwencje dla zdrowia pacjentów.
W wielu badaniach wykazano, że otyłość w średnim wieku jest znanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Mniej natomiast wiadomo o wpływie otyłości na zdrowie w zależności od wieku pacjentów. W badaniu opublikowanym na stronach BMJ Open analizowano właśnie związek między otyłością występującą u osób w różnym wieku i jej wpływem na ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz cukrzycy.


Analizy zostały przeprowadzone na danych od ponad 7000 mężczyzn. Okres follow-up wynosił 30 lat. Okazało się, że wśród osób z dostępnymi pełnymi wszystkimi danymi (63%, 4846 uczestników), wzrost BMI o 1kg/mkw w wieku 21 lat wiązał się z 6% wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Natomiast wśród osób w średnim wieku, taki sam wzrost BMI wiązał się już z 21% wzrostem zagrożenia cukrzycą. Wyższe BMI w średnim wieku wiązało się także z 6% wzrostem zagrożenia zawałem serca oraz 4% wzrostem ryzyka udaru mózgu. Z drugiej zaś strony, wartość współczynnika BMI w młodym wieku miała nie przekładać się na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.


Na podstawie tych wyników autorzy pracy podkreślają, że wczesna prewencja otyłości może zmniejszać w większym stopniu ryzyko zachorowania na cukrzycy, mniej natomiast może wpływać na zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.