Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakie są rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego dotyczące łuszczycy u dzieci?

Udostępnij:
Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna, którą charakteryzują specyficzne zmiany chorobowe na skórze – występują one jako skutek nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Częstym czynnikiem występowania choroby są uwarunkowania genetyczne, w Polsce zachorowalność na łuszczycę obserwuje się u 2 proc. ogółu populacji.
Typowy wykwit łuszczycy przybiera postać płasko-wyniosłych grudek o różnej wielkości. Zmiana jest wyraźna, pokryta warstwą łuszczącej się skóry, a po jej zdrapaniu pojawia się krwawienie. Wielkość takich zmian jest różna – od małych grudek, poprzez średniej wielkości zmiany punktowe, aż po duże, plackowate wykwity.
Łuszczycę wyróżnia przewlekły i nawrotowy przebieg. Na zmianę z okresami bezobjawowymi o różnym czasie trwania występują okresy wysiewu zmian skórnych, które pojawiają się najczęściej podczas wiosny i jesieni, często pod wpływem bodźców pobudzających. Wyodrębnia się dwie główne odmiany łuszczycy – łuszczycę zwyczajną i łuszczycę krostkową.

Choroba ta wpływa na jakość życia chorego, zarówno na jego ogólny stan zdrowia, jak i na stan psychiczny. Ważne jest podjęcie skutecznego leczenia, obejmującego nie tylko farmakoterapię, ale również działania zapobiegawcze. Wymagane jest leczenie dermatologiczne – w niektórych przypadkach konieczna może być również psychoterapia ze względu na wpływ na obniżoną samoocenę.

Podstawę terapii stanowi leczenie miejscowe. Wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju maści zawierające składniki wpływające na zmiękczenie naskórka i ułatwiające złuszczanie się zmian. Ponadto stosuje się też leki wpływające na zahamowanie reakcji odpornościowej organizmu, takie jak steroidy czy też typowe leki immunosupresyjne.

U dzieci choroba ta nie jest zauważalna od razu po urodzeniu ani w okresie niemowlęcym. Najwcześniej ujawnia się po ukończeniu 2. roku życia, choć są to rzadkie przypadki. Jej pierwsze objawy widać zwykle u dziesięciolatków, a czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się zmian skórnych jest infekcja bakteryjna. Zakażenie to jedynie punkt zapalny, ponieważ łuszczyca na ogół jest dziedziczna i zostaje przekazana dziecku przez rodziców.

Uważa się, że łuszczyca u dzieci to choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu następuje samoistne niszczenie komórek w organizmie. Objawy łuszczycy mogą się pojawić w wyniku silnego stresu, co u młodych ludzi i dzieci jest bardzo częstym zjawiskiem. Podobna sytuacja ma miejsce w okresie dojrzewania, gdy głównym problemem są zachodzące zmiany hormonalne. One także mogą predysponować do pojawienia się i rozwoju zmian łuszczycowych.

Jak prawidłowo diagnozować łuszczycę u dzieci?
Jakie są dostępne opcje terapeutyczne w przypadku tego schorzenia?


Podczas webinaru, który odbędzie się już 15 grudnia o godzinie 18.00, skupimy się na łuszczycy u dzieci – jej diagnostyce i terapii.

W trakcie spotkania zostaną omówione rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Kierownikiem naukowym webinaru jest prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt.

Zapraszamy do rejestracji!

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.