LEKARZ POZ
Choroby układu dokrewnego i przemiany materii
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kiedy zalecać ćwiczenia pacjentom z cukrzycą?

Udostępnij:
Pacjenci z cukrzycą powinni uprawiać sport, ale czy czas ćwiczeń może przekładać się na lepszą kontrolę apetytu?
Ćwiczenia fizyczne mają poprawiać kontrolę apetytu, ale nie wiadomo dokładnie, jaki jest ich wpływ na apetyt u pacjentów z cukrzycą typu 2. Tym samym, nie do końca wiemy, czy lepiej zalecać ćwiczenia przed, czy po posiłku. Stąd też pomysł na badanie, którego wyniki zostały właśnie opublikowane w Medicine&Science in Sports&Excercise. Jest to pierwsza praca, w której określano jak czas ćwiczeń (przed lub po posiłku) wpływa na regulację apetytu u pacjentów z cukrzycą.

W badaniu uczestniczyło 12 otyłych chorych z cukrzycą typu 2. Wszyscy oni przechodzili w przypadkowej kolejności 3 próby: w pierwszej nie wykonywali żadnych ćwiczeń, w drugiej ćwiczyli przed posiłkiem, a w trzeciej aktywność fizyczną rozpoczynano 45 minut po obiedzie. Do oceny odczuwanego głodu oraz nasycenia wykorzystywano analogową skalę wizualną a dodatkowo pobierano próbki krwi w celu określenia poziomu greliny, polipeptydu trzustkowego oraz peptydu YY. Okazało się, że przedposiłkowe ćwiczenia zwiększały odczucie sytości przed jedzeniem a zmniejszały odczuwany głód i poziom greliny w porównaniu do pozostałych wariantów próby. W okresie poposiłkowym zarówno ćwiczenia wykonywane przed jak i po jedzeniu obniżały odczucie głodu, ale tylko ćwiczenia poposiłkowe wpływały na odczuwanie nasycenia. Schemat ćwiczeń nie wpływał natomiast na poziom PYY i oba schematy równie skutecznie obniżały poziom polipeptydu trzustkowego.

Podsumowując, okazuje się, że ćwiczenia po posiłku i przed posiłkiem zmniejszają odczuwanie głodu a zwiększają poczucie sytości. Najważniejszą radą dla pacjentów z cukrzycą jest więc to, by zaczęli uprawiać aktywność fizyczną.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.