Specjalizacje, Kategorie, Działy
Ministerstwo Zdrowia

Koordynacja opieki kardiologicznej daje wymierne efekty

Udostępnij:

– Koordynacja opieki kardiologicznej przynosi wymierne efekty, skracając czas oczekiwania na wizyty i usprawniając leczenie pacjentów – przekonuje Konrad Korbiński, dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej Ministerstwa Zdrowia. Według ekspertów projekt Krajowej Sieci Kardiologicznej ma szansę wzmocnić polski system ochrony zdrowia, choć wciąż wymaga ulepszeń.

Jeszcze wiele do zrobienia

W Katowicach trwa XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– Koordynacja opieki kardiologicznej przynosi efekty, nie tylko systemowe i związane z leczeniem, jest także  zauważalna wśród pacjentów – powiedział w piątek w trakcie kongresu dyrektor Konrad Korbiński.

Podkreślił, że kończący się w grudniu pilotaż projektu Krajowej Sieci Kardiologicznej potwierdził, iż koordynacja ma szansę zafunkcjonować, a ułożenie struktury ośrodków onkologicznych ma sens.

– Na bazie tych wniosków przygotowujemy wspólnie z Krajową Radą ds. Kardiologii ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Z pilotażu też płynęły wnioski, gdzie są jeszcze obszary, które powinniśmy lepiej zorganizować – zaznaczył.

Według dyrektora jest jeszcze dużo do zrobienia przed opublikowaniem ustawy. Obszary, które trzeba jeszcze lepiej zorganizować, to m.in. współpraca między podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej, podmiotami udzielającymi świadczeń specjalistycznych i szpitalami.

– W sieci uwzględniliśmy przede wszystkim ścieżkę pacjenta, czyli ten łącznik, schemat, szablon postępowania w procesie opieki kardiologicznej pacjenta, aby zaangażować do współpracy wszystkie podmioty na każdym etapie leczenia – wyjaśnił Korbiński.

Ustawa musi być osadzona w realiach

Jak podkreślają kardiolodzy, lekarze, dzieląc się własnym doświadczeniem, pomagają ministerstwu opracować ustawę, żeby była osadzona w realiach.

– Mamy ogromny potencjał w kardiologii, który może być znacznie lepiej wykorzystany dla pacjentów pod warunkiem lepszej organizacji i pewnych założeń – kto na jakim poziomie, jakiego typu świadczenia dla pacjentów powinien wykonywać – powiedziała kardiolożka i przewodnicząca Rady ds. Kardiologii przy ministrze zdrowia prof. Janina Stępińska.

– Jedyną wadą, którą zauważam – nie tyle w sieci, co w pilotażu – jest to, że nie dotyczy on całego zakresu kardiologii i w związku z tym niektórzy pacjenci czują się wykluczeni. Jednak nie wpłynęło to w żaden sposób na wydłużenie kolejek dla pozostałych pacjentów, a wręcz je skracało, co świadczy o dużym potencjale ośrodków kardiologicznych; że mimo zwiększenia liczby procedur, ośrodek działał prężnie – podkreślił kardiolog i dyrektor ds. lecznictwa Górnośląskiego Centrum Medycznego prof. Krystian Wita.

„Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji”.

Pilotażowy projekt Krajowej Sieci Kardiologicznej jest realizowany na terenie siedmiu województw.

– Ta liczba nie obejmowała całej Polski; natomiast celem pilotażu i jego założeniem było, aby przetestować założenie związane z koordynacją i czy jest możliwe skrócenie czasu oczekiwania na poradę kardiologiczną. To zostało sprawdzone i mamy raport ze śródewaluacji – wyjaśnił Korbiński.

Hasłem tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach jest „Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji”. W trakcie kongresu odbyły się liczne prezentacje założeń pilotażowego projektu, jak również dyskusje o tym, gdzie kardiolodzy widzą wyzwania i obszary, na których ministerstwo powinno się skupić w ramach sieci.

Wydarzenie było także okazją do spotkań z wybitnymi specjalistami, wymiany wiedzy, dyskusji nad najnowszymi osiągnięciami i do nawiązania nowych kontaktów zawodowych. Program naukowy został przygotowany tak, by objąć najnowsze wytyczne, wyniki badań i metody diagnostyczne i terapeutyczne stosowane w codziennej praktyce klinicznej.

Podczas kongresu odbył się jubileusz 70-lecia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kardiolodzy podkreślają, że długoletnia tradycja towarzystwa, organizowanych zjazdów i kongresów potwierdza jego silną pozycję.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.