Krążące miRNA obiecującym markerem retinopatii cukrzycowej
Autor: Marta Koblańska
Data: 05.09.2018
Źródło: DM/www.physiology.org
Działy:
Aktualności w Lekarz POZ
Aktualności
Retinopatia cukrzycowa, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na cukrzycę typu II, stanowi wyzwanie diagnostyczno-lecznicze. Zespół badaczy z Shenzhen University Health Science Center dokonał bardzo obiecującego odkrycia, które być może pozwoli opracować komercyjne testy służące do wykrywania retinopatii cukrzycowej w fazie przedklinicznej.
Naukowcy pobrali próbki krwi od trzech grup pacjentów (chorzy na DM typu II z retinopatią, DM typu II bez retinopatii oraz zdrowi ochotnicy). Następnie, w kolejnych krokach (bez udziału grupy osób zdrowych; 50 osób z cukrzycą, 29 z retinopatią i 21 osób z wczesną postacią retinopatii) po uprzednio wykonanym qRT-PCR, dokonano analizy krążących mikro-RNA. Okazało się, że u pacjentów z cukrzycą krąży 47 charakterystycznych cząstek mikro-RNA, które nie występują u osób zdrowych. Ponadto zidentyfikowano aż 5 cząstek (hsa-let-7a-5p, hsa-miR-novel-chr5_15976, hsa-miR-28-3p, has-miR-151a-5p, has-miR-148a-3p), które w sposób istotny statystycznie są związane z retinopatią cukrzycową i pozwalają ją wykryć u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Kolejne szczegółowe analizy wykazały, że istnieją trzy miRNA (-let-7a-5p, hsa-miR-novel-chr5_15976, and hsa-miR-28-3p), które z 92% czułością i 94% swoistością pozwalają stwierdzić wczesną postać retinopatii; cząstki te pozwalają też z czułością i swoistością odpowiednio 93% i 86% na odróżnienie wczesnej i późnej postaci retinopatii cukrzycowej.
Jeżeli kolejne doniesienia na większej grupie pacjentów potwierdzą wyniki, to być może wkrótce doczekamy się nowego, skutecznego narzędzia diagnostycznego.
Jeżeli kolejne doniesienia na większej grupie pacjentów potwierdzą wyniki, to być może wkrótce doczekamy się nowego, skutecznego narzędzia diagnostycznego.