Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kumulacja w geriatrii

Udostępnij:
Zespół słabości, ból, choroby otępienne, wielochorobowość, nadciśnienie – to problemy zdrowotne dotykające seniorów w Polsce.
Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego rozpatrzona została informacja na temat systemu opieki nad osobami starszymi oraz działań podejmowanych na rzecz zwiększenia liczby lat przeżytych przez Polaków w zdrowiu.

Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ, przedstawiający informację ministra zdrowia, podkreślił, że podstawowym, stałym działaniem w tej sprawie jest wzmocnienie systemu publicznego ochrony zdrowia dotyczącego zasobów infrastrukturalnych, kadrowych, poziomu finansowania i ustalania określonych priorytetów zdrowotnych.

Wyjaśnił, że w ubiegłym roku na grupie 6 tys. osób zostało przeprowadzone badanie PolSenior 2, dotyczące sytuacji zdrowotnej. Według zebranych danych, jak przekazał Poznański, zespół słabości występuje u 16 proc. seniorów, a zagrożenie rozwinięcia tego zespołu u ponad połowy osób po 60 r.ż.

– W starości niestety bardzo często towarzyszy nam ból. Jego występowanie zgłaszało w badaniu 52 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn – wyjaśnił, dodając, że choroby otępienne szacuje się na 16 proc. Oprócz tego seniorzy wskazywali także m.in. wielochorobowość, nadciśnienie, problemy geriatryczne.

– Od lat jest mechanizm, który zauważa, że osoby starsze wymagają większej atencji w gabinecie i lekarze POZ mają odpowiednią stawkę kapitacyjną za osobę powyżej 65 r.ż. – stwierdził przedstawiciel MZ.

Wskazał, że funkcjonuje także mechanizm refundacyjny na wybrane leki dla osób po 75 r.ż., na którego realizację wydano w ciągu pięciu lat 3,5 mld złotych. – Skorzystało z tego programu 3,4 mln pacjentów – dodał.

Kolejną kwestią jest opieka długoterminowa. – Tutaj patrzymy pod kątem konieczności zapewnienia odpowiedniej kadry medycznej, uzupełniania oferty o nowe zawody – jak opiekunowie medyczni – podkreślił.

Jak poinformował, zwiększane są uprawnienia pielęgniarek i położnych – między innymi w kontekście wystawiania recept i kierowania na badania.

Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MRiPS, przekazała informację minister rodziny i polityki społecznej.

Zaczynając od kwestii usług opiekuńczych i specjalistycznych świadczonych w mieszkaniu wskazała, że zalicza się do nich zaspokajanie niezbędnych potrzeb, tj. sprzątania, prania, zakupów, przyrządzanie bądź zamawianie jedzenia. Natomiast usługi specjalistyczne dostosowane są do potrzeb i realizowane przez wykwalifikowany personel.

Zauważyła, że w 2020 roku wydano 113 tys. zaświadczeń o udzieleniu takich usług.

– Drugi duży obszar działań to usługi opiekuńcze i specjalistyczne świadczone w ośrodkach wsparcia – zaznaczyła. Są to usługi w codziennych domach pomocy, w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, środowiskowych domach pomocy, klubach samopomocy.

Ułanowska przekazała, że w Polsce działa 495 dziennych domów pomocy z ponad 20 tys. miejsc oraz 844 środowiskowe domy pomocy z ponad 31 tys. miejsc.

Natomiast, jak powiedziała, funkcjonuje jedynie 47 rodzinnych domów pomocy. W związku z tym ministerstwo w tym roku uruchomiło konkurs polegający na rozwoju tej formy.

Dyrektor dodała, że w 2020 r. funkcjonowały 824 gminne i ponadgminne domy opieki społecznej, gdzie dostępnych było 81 tys. miejsc.

– Ważną inicjatywą jest uruchomiony w 2020 roku program „Wspieraj seniora” – oceniła. Wyjaśniła, że został on przekształcony w „Korpus wsparcia seniorów”, który ma dwa komponenty – usługi opiekunów w aktywnościach narażających seniorów na zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 i rozwój teleopieki.
Poza programami związanymi z ustawą o pomocy społecznej wymieniła program „Senior plus” oraz „Aktywni plus”.

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.