Specjalizacje, Kategorie, Działy

MAP i precyzyjny pomiar ciśnienia pomagają w jego kontroli

Udostępnij:
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wykorzystujący MAP, program poprawiający jakość ciśnienia uzyskali poprawę kontroli ciśnienia krwi u swoich chorych już po 6 miesiącach.
MAP przekłada się na precyzję pomiaru ciśnienia za każdym razem, natychmiastowe postępowanie w przypadku niekontrolowanego ciśnienia oraz współpracę z pacjentem odnośnie promocji postępowania samodzielnego.

Program został wprowadzony w różnych przychodniach na całym świecie. Jest łatwy do wdrożenia, wymaga niewielkich zakłóceń w codziennej praktyce i może przyczynić się do dużej poprawy w kontroli ciśnienia krwi w krótkim czasie – informuje autor badania dr Michael Rakotz z American Medical Association.

Zdaniem ekspertów wytyczne kliniczne rekomendują duża liczbę interwencji w celu postępowania z każdą chorobą. Według szacunków lekarze POZ spędzaliby prawie 22 godziny każdego dnia wprowadzając w życie oparte na dowodach wytyczne. MAP koncentruje się na precyzyjnym ciśnieniu, intensyfikacji leczenia w razie potwierdzenia podwyższonego ciśnienia krwi oraz współpracy z chorym w wyborze oraz prowadzeniu planu terapii. MAP koncentruje się na trzech kluczowych czynnikach znanych z istotnego wpływu na kontrolę ciśnienia i działa.

Dla potrzeb analizy, badacze wykorzystali quasi eksperymentalny przed i pointerwencyjny wzór w celu porównania pomiarów ciśnienia poczynionych w punkcie odcięcia i po 6 miesiącach po wprowadzeniu MAP u blisko 21 tys. pacjentów z nadciśnieniem z 16 ośrodków. Z programem MAP, asystenci są uczeni precyzyjnego pomiaru. Po wprowadzeniu MAP konieczny jest trening precyzyjnego pomiaru. W ciągu 6 miesięcy MAP był związany ze znaczącą poprawą kontroli ciśnienia z poziomu 65,6 procent do 74,8 procent w uczestniczących praktykach. U pacjentów z niekontrolowanym ciśnieniem na początku, średnie ciśnienie spadło z 149/85 mmHg do 139/80 mmHg.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.