Specjalizacje, Kategorie, Działy

Młodzi lekarze podatni na depresję

Udostępnij:
Ogłoszone ostatnio wyniki badań amerykańskich uczonych dowodzą, że start w zawodzie lekarza jest bardzo obciążający psychicznie. Blisko jedna trzecia lekarzy na początku kariery ma objawy depresji. Z biegiem lat liczba zachorowań w tej grupie wzrasta.
Prowadzone na przestrzeni ponad 60 lat badania przesiewowe w kierunku depresji prowadzone były wśród lekarzy, pracujących w szpitalu, którzy ukończyli studia medyczne i odbywali staż z interny. Wykazały, że w pierwszych latach pracy lekarze częściej chorują na depresję. Około 28 procent stażystów ma objawy tej choroby.

- Nasze odkrycia ukazują powszechność depresji u młodych lekarzy – powiedział jeden z badaczy, dr Douglas Mata. - Mamy nadzieję, że zwrócą uwagę na czynniki negatywnie wpływające na zdrowie psychiczne w tej grupie. Celem jest określenie strategii zapobiegania i leczenia depresji u stażystów.

Dla lekarzy w początkowym etapie kariery negatywny wpływ mogą mieć długie godziny pracy, ogrom wiedzy do przyswojenia oraz odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta. Pojawiająca się u nich depresja zwiększa ryzyko popełniania błędów w pracy i dostarczania gorszej opieki pacjentom.

Na przestrzeni wielu lat badań odsetek młodych lekarzy cierpiących na depresję wzrasta. - To zaskakujące i ważne odkrycie w świetle reform, które zostały wprowadzone przez lata w celu poprawy zdrowia psychicznego stażystów i zdrowia pacjentów – skomentował badacz i psychiatra dr Srijan Sen.

Badania nad depresją u młodych lekarzy prowadzone były na uniwersytecie w Michigan oraz na Harvardzie. Ich wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association. Są efektem łącznie 54 badań prowadzonych od 1963 roku i obejmujących ponad 17 tys lekarzy z całego świata.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.