Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Niebawem ruszą testy e-recepty transgranicznej

Udostępnij:
Uruchomienie realizacji e-recept transgranicznych w całej Polsce planowane jest w pierwszej połowie 2022 roku.
Testy odbędą się 24 i 25 marca, od 28 marca do 1 kwietnia oraz między 4 a 8 kwietnia. Celem tych działań jest wykrycie i naprawienie nieprawidłowości, dzięki czemu zbliżające się ostateczne wdrożenie odbędzie się bez zbędnych niespodzianek. Planuje się, że każdego dnia odbędzie się jeden test z jednym krajem.
Do udziału w testach Centrum e-Zdrowia zaprasza chętnych farmaceutów. Do tego potrzebne są: komputer ze stabilnym łączem internetowym, głośniki i mikrofon bądź słuchawki, dostępność i pełna dyspozycyjność w wybranym dniu w godzinach 8.00–17.00 (test może trwać do kilku godzin). Nie trzeba mieć komputera podłączonego do systemu P1.

Udział w teście polega na wideorozmowie z testerami, którzy udostępnią ekran swojego komputera. Zadaniem farmaceuty jest ocena czytelności i poprawności wyświetlanych informacji. Tester może poprosić farmaceutę o wskazanie produktu z rejestru leków, aby w konsekwencji wybrać wskazany produkt i zrealizować testową e-receptę.

Recepta transgraniczna to określenie umowne stosowane do nazywania recepty, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wypisana. Wystawia się ją wyłącznie na wniosek pacjenta. Do niedawna recepty transgraniczne miały formę papierową, a obecnie niektóre kraje akceptują te dokumenty w wersji elektronicznej. Jest to możliwe w Chorwacji, Estonii, Finlandii i Portugalii.

Tego typu recepta powinna zawierać podstawowe informacje, takie jak imię/imiona i nazwisko pacjenta, jego datę urodzenia, imię/imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę, jej tytuł zawodowy wynikający z kwalifikacji, dane do bezpośredniego kontaktu osoby wystawiającej receptę (np. adres e-mail, numer telefonu), dane dotyczące adresu miejsca udzielenia świadczenia, adnotację „Polska”, międzynarodową nazwę leku i ewentualnie jego nazwę własną, postać, moc, ilość oraz sposób dawkowania preparatu, datę wystawienia recepty, a także podpis osoby wystawiającej.

Recepta transgraniczna nie musi zawierać numeru REGON i pieczątki lekarza. Jest ważna przez 30 dni i realizowana za pełną odpłatnością. Nie może zostać na niej wypisany lek o kategorii dostępności Rpw (zawierający środki odurzające albo substancje psychotropowe). Po powrocie do Polski obywatel ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów, o ile dany preparat jest refundowany przez krajowy system ubezpieczeń zdrowotnych.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.