Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Niewielka dawka mirtazapiny łagodzi objawy bezsenności w krótkim okresie

Udostępnij:

Mirtazapina, lek przeciwdepresyjny, podawana w małych dawkach wykazuje klinicznie istotny wpływ na zmniejszenie nasilenia bezsenności po 6 tygodniach, jednak co najmniej po 12 tygodniach jej stosowania takiego efektu nie wykazywała. Badacze przyjrzeli się także amitryptylinie.

Naukowcy przeprowadzili pragmatyczne, randomizowane, kontrolowane placebo badanie III fazy, we współpracy z 64 przychodniami w Amsterdamie w celu oceny skuteczności niskich dawek leków przeciwdepresyjnych amitryptyliny i mirtazapiny w terapii bezsenności przez 16 tygodni.

Objęły one 80 pacjentów (w wieku 18–85 lat) z umiarkowanym zaburzeniem bezsenności, doświadczających problemów z utrzymaniem snu lub porannym budzeniem się, którzy mieli niewystarczającą odpowiedź na leczenie niefarmakologiczne w okresie od stycznia 2019 r. do czerwca 2021 r.

Badacze losowo przydzielili pacjentów w stosunku 1 : 1 : 1 do otrzymywania mirtazapiny w dawce 7,5 mg/d (n = 27), amitryptyliny 10 mg/d (n = 26) lub placebo (n = 27) przez 16 tygodni, zaczynając od jednej tabletki na noc na 2 godziny do 30 minut przed snem.

Pierwszorzędowym wynikiem było nasilenie bezsenności oceniane za pomocą wskaźnika nasilenia bezsenności (ISI) na początku badania oraz w 6., 12., 20. i 52. tygodniu, przy czym pierwszorzędowym punktem końcowym był 6-tygodniowy wynik ISI.

W porównaniu z placebo mirtazapina prowadziła do znacznego zmniejszenia wyników ISI w 6. tygodniu (średnia różnica, −6,0 pkt; 95% CI, −9,0 do −3,0), co było bliskie znaczenia klinicznego.

Istotnie większy odsetek pacjentów w grupie otrzymującej mirtazapinę niż w grupie placebo wykazał klinicznie istotną poprawę (52% w porównaniu z 13,6%) lub powrót do zdrowia (56% w porównaniu z 14,3%) w 6. tygodniu.

Amitryptylina prowadziła do znaczącego, ale mniejszego zmniejszenia wyników ISI w 6. tygodniu (średnia różnica, −3,4 punktu; 95% CI, −6,3 do −0,4), co nie było klinicznie istotne w porównaniu z placebo i nie zaobserwowano żadnych różnic w późniejszych punktach czasowych.

Mirtazapina była ogólnie tolerowana, ale działania niepożądane i przerwanie leczenia występowały częściej, choć nie były statystycznie istotne, w grupie mirtazapiny niż w grupie placebo. Amitryptylina była dobrze tolerowana i nie odnotowano żadnych zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem.

– Przepisywanie poza wskazaniami niskodawkowymi mirtazapiny lub amitryptyliny pacjentom z problemami z utrzymaniem snu, którzy stosują środki nasenne, w praktyce ogólnej nie jest zalecane, jeśli celem jest osiągnięcie trwałej poprawy snu – napisali autorzy badania.

– W przypadkach, w których pożądana jest szybka poprawa, można rozważyć stosowanie mirtazapiny w małych dawkach poza wskazaniami rejestracyjnymi przez okres od 6 do 12 tygodni. Monitorowanie poprzez konsultacje kontrolne jest ważne dla oceny skutków ubocznych w porównaniu z zamierzonym efektem i szybkiego przerwania leczenia – dodali badacze.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.