Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niresvimab – duży krok ku rewolucji w zapobieganiu zakażeniom RSV

Udostępnij:
Tagi: nirsewimab, RSV
Infekcja RSV to jedno z największych zagrożeń dla niemowląt i małych dzieci. Zapobieganie jej za pomocą swoistych przeciwciał lub szczepionki (prace są w toku) jest jednym z priorytetów najtęższych pediatrycznych umysłów. Jak pokazuje najnowsza publikacja w „The New England Journal of Medicine” nirsevimab zrewolucjonizuje funkcjonowanie oddziałów pediatrycznych.
Nirsevimab, znany pod nazwą handlową Beyfortus, to przeciwciało monoklonalne stosowane w celu zapobiegania chorobie wywołanej wirusem RSV. Lek podaje się w postaci pojedynczego wstrzyknięcia w mięsień uda, znajduje zastosowanie przed rozpoczęciem sezonu RSV u dzieci poniżej 1. roku życia lub – w przypadku niemowląt urodzonych już w trakcie sezonu – po przyjściu na świat. Zalecana dawka to 50 mg dla dzieci o masie ciała poniżej 5 kg i 100 mg dla dzieci o masie ciała 5 kg i więcej. Lek ma już rejestrację i rekomendacje wydane przez FDA, CDC oraz europejską EMA.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem prof. Simona B. Drysdale’a przeprowadził randomizowane badanie, którego celem była ocena skuteczności nirsevimabu w redukcji liczby hospitalizacji z powodu zakażenia RSV u niemowląt. Aż 8058 dzieci (urodzone w wieku ciążowym wynoszącym co najmniej 29 tygodni i rozpoczynające swój pierwszy sezon zakażenia wirusem RSV) przydzielono losowo w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej Beytrofus lub do postępowania standardowego; badanie przeprowadzano w ośrodkach klinicznych w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemczech. Oprócz samego odsetka hospitalizacji określono także wpływ na ciężki przebieg zakażenia (konieczność zastosowania wsparcia oddechowego).

Wykazano, że nirsevimab aż o 83,2 proc. redukuje liczbę hospitalizacji z powodu zakażenia RSV – w grupie badawczej na oddział trafiło 0,3 proc. dzieci w porównaniu do 1,5 proc. w grupie kontrolnej. Podobną zależność dostrzeżono w przypadku bardzo ciężkich postaci zakażeń, doszło do nich u 0,1 proc. niemowląt w grupie leczonej nirsewimabem i 0,5 proc. w grupie leczonej standardowo, co przekłada się na skuteczność wynoszącą 75,7 proc. Profilaktyka za pomocą tego przeciwciała nie stanowi zagrożenia, działania niepożądane związane z leczeniem wystąpiły zaledwie u 2,1 proc. dzieci.

Wnioski z powyższego badania (na dużej liczbie dzieci) są jasne – nirsewimab chroni przed hospitalizacją oraz ciężkim zakażeniem w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.