Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Niższy poziom hormonów a ryzyko bezdechu sennego

Udostępnij:
Według najnowszego badania kobiety z niższym poziomem dwóch hormonów płciowych mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) w średnim wieku.
Odkrycia wykazały, że kobiety po menopauzie z dwukrotnie wyższymi średnimi stężeniami estrogenów miały aż o 23 proc. mniejsze zagrożenie chrapaniem. Kobiety z dwukrotnym średnim stężeniem progesteronu zanotowały 9-proc. spadek szans na chrapanie.

– Nasze badanie jest ważne, ponieważ jest kolejnym krokiem do zindywidualizowanej substytucji hormonalnej u kobiet po menopauzie – powiedział dr Kai Triebner z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii i starszy autor artykułu. – Zaobserwowane powiązania znaleziono już w mniejszych badaniach, a teraz byliśmy w stanie udowodnić je w dużej kohorcie populacyjnej z bardzo precyzyjnymi pomiarami.

Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się chrapaniem, nieregularnym oddechem i/lub sapaniem. Stan ten może prowadzić do złej jakości snu i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu.

Wcześniejsze badania wykazały, że estrogen i progesteron łagodzą objawy OBS. Triebner i jego współpracownicy starali się ocenić ochronny związek hormonów i jakości snu na poziomie populacji.

Nowe badanie objęło 774 kobiety w wieku od 40 do 67 lat, które odpowiedziały na pytania z dwóch kwestionariuszy dotyczących zdrowia układu oddechowego i efektywnego snu oraz oddały krew do analizy (progesteron i trzy rodzaje estrogenu: 17β-estradiolu, estronu i 3-siarczanu estronu).

Z badania wykluczono kobiety z nieprawidłowościami hormonalnymi, takimi jak endometrioza, oraz przyjmujące egzogenne hormony płciowe w ramach terapii zastępczej lub antykoncepcji.

W całej grupie 551 kobiet zgłosiło chrapanie. Spośród nich 411 miało dodatkowe objawy OBS, takie jak nieregularny oddech, sapanie lub niepokojące chrapanie.

Triebner i jego koledzy określili średnie stężenia estrogenów i progesteronu u wszystkich kobiet biorących udział w badaniu. Kobiety z dwukrotnie wyższym niż średnie stężeniem estrogenów miały o 19 proc. mniejsze zagrożenie chrapaniem.

W odniesieniu do poszczególnych form estrogenu, u kobiet z dwukrotnie wyższym średnim stężeniem 17β-estradiolu, estronu i 3-siarczanu estronu w surowicy zaobserwowano od 17 proc. do 23 proc. mniejsze prawdopodobieństwo nieregularnego oddychania. U kobiet z dwukrotnie wyższym średnim stężeniem progesteronu w surowicy prawdopodobieństwo chrapania zmniejszyło się o 9 proc., a szansa na przebudzenie z uczuciem dławienia – o 12 proc.

Dr Vincent Joseph z Uniwersytetu Laval w Quebecu w Kanadzie powiedział, że odkrycia nie są zaskakujące. Jednak wyniki dostarczają znacznie silniejszego argumentu na poparcie związku między zmiennością poziomu hormonów a bezdechem sennym u kobiet.

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.