Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe wytyczne leków stosowanych miejscowo w urazach mięśniowo-szkieletowych

Udostępnij:
Zgodnie z nowymi wytycznymi American College of Physicians (ACP) oraz Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych (AAFP), nowe zalecenia obejmują unikanie opioidów w tym tramadolu, a także leczenie miejscowymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) z żelem mentolowym, jako terapia pierwszego rzutu w celu złagodzenia objawów i bólu oraz poprawy sprawności fizycznej i samopoczucia pacjenta.
Zalecenia opierają się na systematycznym przeglądzie porównawczym bezpieczeństwa i skuteczności terapii zarówno z lekami, jak i bez leków w ostrym bólu trwającym krócej niż 4 tygodnie. Przegląd obejmował 207 badań, w których wzięło udział 32 959 uczestników i oceniono 45 terapii. Prawie połowa badań (48%) obejmowała pacjentów z różnymi urazami mięśniowo-szkieletowymi, 29% to pacjenci ze skręceniami, 6% - osoby z urazem kręgosłupa szyjnego, 5% to pacjenci z nadwyrężeniami mięśni, a pozostali pacjenci z różnymi urazami, w tym nieoperacyjnymi złamaniami i kontuzjami. Oceniane wyniki obejmowały ból, sprawność fizyczną, złagodzenie objawów, satysfakcję z leczenia i zdarzenia niepożądane.

Autorzy wzięli również pod uwagę drugi przegląd systematyczny, który obejmował dane z 14 badań kohortowych, w których analizowano czynniki prognostyczne przedłużonego używania opioidów. Do badań zaproszono pacjentów z urazami w pracy, zwichnięciami kostki, bólami krzyża lub innymi źródłami bólu mięśniowo-szkieletowego.

Zaobserwowano, że z różnych opcji leczenia, miejscowe NLPZ było jedyną metodą, która poprawiła wszystkie wyniki, a w połączeniu z żelem mentolowym doszło do złagodzenia bólu po mniej niż 2 godzinach.
W przypadku zaleceń, dotyczących terapii opioidami, tylko jedna z pięciu prób wykazała poprawę w więcej niż jednym wyniku. Wykazano, że paracetamol w połączeniu z opioidami zmniejszał ból po 1 do 7 dni i znacznie zmniejszał obiawy. Naukowcy zauważyli również, że oprócz dużego zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych neurologicznych i żołądkowo-jelitowych, wielu pacjentów, którym przepisano opioidy, przyjmowało je przez dłuższy czas.

Opioidy są powszechnie stosowane w leczeniu silnego bólu, ale jest niewiele dowodów na ich stosowanie w krótkotrwałym leczeniu ostrych urazów. Jak zauważono w wytycznych AKP, niektóre okoliczności uzasadniają stosowanie opioidów u pacjentów, ale ze względu na możliwość ich niewłaściwego stosowania należy stosować najniższą dawkę w możliwie najkrótszym czasie.

Wytyczne OTA zawierają szczegółowe zalecenia dotyczące ograniczania ryzyka związanego z przepisywaniem opioidów, takie jak przestrzeganie państwowych i lokalnych programów monitorowania leków oraz edukacja pacjentów i świadczeniodawców w zakresie opioidów.

Według naukowców łączenie terapii daje najlepsze efekty. Oprócz leczenia farmakologicznego, interwencje psychospołeczne mogą zmniejszyć lęk i poprawić radzenie sobie z bólem, a metody fizyczne, takie jak masaż i TENS, mogą zmniejszyć ból i objawy.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.