Specjalizacje, Kategorie, Działy

Od czego zależy kondycja mózgu w wieku starszym?

Udostępnij:
Funkcje poznawcze w późniejszym życiu są związane zarówno z miejscem urodzenia jak i sąsiedztwem obecnego zamieszkania, wynika z nowych badań, zaprezentowanych na Alzheimer’s Association International Conference AAIC 2017.
W pierwszym badaniu naukowcy wykazali, że osoby wolne od diagnozy w kierunku demencji lub dysfunkcji poznawczych żyjący w regionie Wisconsin i w wysokim stopniu zubożali mieli znacznie gorszą sprawność poznawczą w każdym aspekcie nawet po dostosowaniu pomiarów do wieku i wykształcenia. Ci ludzie wykazywali także wyższy poziom biomarkera choroby Alzheimera P-tau. Badacze tłumaczą, ze niekorzystne sąsiedztwo wpływa na funkcje poznawcze oraz dodają, że wpływ na nie mają zarówno narażenie na substancje toksyczne, kwestie bezpieczeństwa jak i zdolność do prowadzenia zdrowego trybu życia.

W drugim badaniu Afroamerykanie z Kaliforni urodzeni w stanie o najwyższej śmiertelności noworodków ( wskaźnik skrajnej biedy) charakteryzowali się wyższym ryzykiem demencji w wieku starszym niż ci urodzeni w innych stanach nawet o wysokiej śmiertelności noworodków. Nie znaleziono takie związku w populacji białej. Zdaniem badaczy wynik wskazuje, że miejsce urodzenia wpływa na kondycję mózgu nawet jeżeli nie mieszka się już w danym regionie. Badacze wskazują, że wczesne dzieciństwo „ustawia” mózg na resztę życia.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.