Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Opieka koordynowana w POZ dla osób poniżej 18. roku życia

Udostępnij:
1 lipca weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi z opieki koordynowanej w POZ będą mogli korzystać także pacjenci poniżej 18. roku życia. Rekomendacje w tej sprawie wydał Zespół do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.
Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z rekomendacją Zespołu do spraw wdrażania Opieki Koordynowanej w POZ od 1 lipca 2023 r. ulega rozszerzeniu realizacja świadczeń zdrowotnych w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej.

Zmiany obejmą populację pacjentów poniżej 18. roku życia objętych opieką przez danego świadczeniodawcę, na podstawie złożonych deklaracji wyboru.

– Mimo że zakres badań i konsultacji opieki koordynowanej poświęcony jest osobom dorosłym z chorobami przewlekłymi, zespół uznał, że w uzasadnionych medycznie przypadkach powinny korzystać z niej również dzieci – wskazał płatnik.

Czym jest opieka koordynowana w POZ?
Jednocześnie fundusz przypomniał, że opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, lecz także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Przeczytaj także: „Do świadczenia opieki koordynowanej w POZ warto dobrze się przygotować”.

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.