Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Pacjenci z otyłością – nowe sposoby diagnozy i leczenia ►

Udostępnij:

O zmianach w diagnozowaniu otyłości, nowych sposobach jej leczenia i systemowych rozwiązaniach, które wesprą w terapii lekarzy oraz pacjentów dyskutowali eksperci podczas Wizji Zdrowia – między innymi prof. Lucyna Ostrowska.

W trakcie panelu dyskusyjnego „Otyłość – porozmawiajmy o pacjentach «niewidzialnych» w systemie” prof. Lucyna Ostrowska z Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości stwierdziła, że diagnostyka choroby będzie zmierzała w innym niż dotychczas kierunku. Sprawdzenie samej wagi pacjenta już nie wystarczy do postawienia rozpoznania i wdrożenia terapii.

– Diagnostyka tej choroby jest coraz bardziej dokładna. Już nie opieramy się tylko i wyłącznie na zważeniu pacjenta i zmierzeniu. Masa ciała bowiem nie jest przyczyną tej choroby i nie jest jej ostatecznym skutkiem, lecz objawem. Problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tkanki tłuszczowej trzewnej oraz ektopowej, czyli odkładającej się na sercu, nerkach, w wątrobie i innych narządach wewnętrznych. Dzięki temu, że jesteśmy w tej chwili w stanie badać skład ciała, diagnostyka tej choroby będzie szła w innym kierunku. Będziemy porównywali masę tkanki tłuszczowej z masą mięśniową i ustalali fenotyp pacjenta. I po ustaleniu, że fenotyp jest zaburzony, rozpoczniemy leczenie.

Należy leczyć nie tylko otyłość, lecz także nadwagę
Jak powiedziała prof. Lucyna Ostrowska, nadwaga także może być już chorobą. Może to być choroba osób szczupłych chorujących metabolicznie. Zapytana o cele i metody leczenia, ekspertka wskazała trzy główne cele.

– Pierwszym celem leczenia jest oczywiście redukcja masy tkanki tłuszczowej trzewnej. Będziemy szli w tym kierunku, żeby zmierzyć pole tkanki tłuszczowej trzewnej na wysokości pasa, na przykład metodą bioelektroimpendancji, nieinwazyjną dla pacjenta, lub tomografii komputerowej. Dopiero wówczas będziemy ustalali punkt odcięcia – ile musimy zredukować tkanki tłuszczowej, poprawiając stan zdrowia pacjenta.

Poza tym w dyskusji wzięli udział:

  • Marek Augustyn, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia,  
  • Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego,  
  • Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia,  
  • Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej,
  • Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Moderatorką spotkania była Małgorzata Wiśniewska.

Nagranie z sesji w całości poniżej.


Przeczytaj także: „Dlaczego nie kupujemy zdrowia?”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.