Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pacjent z zapaleniem spojówek o łagodnym przebiegu choroby – zalecenia terapeutyczne

Udostępnij:
Zapalenie spojówek jest chorobą, z powodu której pacjenci stosunkowo często zgłaszają się do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Zakażenia o podłożu bakteryjnym są istotną przyczyną ostrych infekcyjnych zapaleń spojówek. Głównymi objawami, na które skarżą się pacjenci, są znaczne zaczerwienienie oka, obecność wydzieliny w worku spojówkowym w ciągu dnia, łzawienie, a po przebudzeniu zaschnięta wydzielina na powiekach.

Zapalenia bakteryjne częściej występują u dzieci i młodzieży, ponieważ jest to choroba tzw. brudnych rąk. U dorosłych bakteryjne zapalenia spojówek najczęściej pojawiają się po infekcjach górnych dróg oddechowych lub po kontakcie z dzieckiem chorym na bakteryjne zapalenie spojówek.

Jeśli objawy są łagodne i trwające krótko (do pięciu dni), występuje niewielka ilość żółtawej wydzieliny w worku spojówkowym, zaczerwienienie oka jest niewielkie, nie ma dużego obrzęku spojówki. Po przebudzeniu na powiekach jest tylko ślad zaschniętej wydzieliny, pacjent nie zgłasza subiektywnego pogorszenia widzenia, świąd nie jest dominującym objawem, a w wywiadzie nie ma użytkowania soczewek kontaktowych. W większości tych przypadków nie jest konieczna konsultacja okulistyczna.

Lekarz w gabinecie POZ może zalecić krople zawierające antybiotyk, który działa na większość popularnych patogenów [1]. Dodatkowo należy poinstruować o konieczności płukania worka spojówkowego solą fizjologiczną.

Fluorochinolony II generacji stosowane są w leczeniu łagodnych zapaleń spojówek. Spośród tej grupy antybiotyków bardzo często wybierana jest ofloksacyna. Z mojego doświadczenia lekarza okulisty – Floxal jest optymalnym wyborem w zapaleniach spojówek o podłożu bakteryjnym. Po pierwsze, to produkt o szerokim spektrum działania, rekomendowany przez WHO. Po drugie, pacjenci chętnie go używają, gdyż nie wywołuje dodatkowego pieczenia po wpuszczeniu kropli, a jego pH jest zbliżone do łez człowieka i do kropli o działaniu nawilżającym. Dodatkowo cechuje go wygodne dawkowanie 4 x na dobę. Gdy rozważymy stosunek jakości produktu do jego ceny, Floxal wypada bardzo korzystnie.

Objawy powinny ustąpić po mniej więcej tygodniu terapii. Jeśli poprawa po tym czasie nie nastąpi, bezwzględnie wskazana jest konsultacja okulistyczna.

dr Maja Waszczyk-Łączak

Piśmiennictwo
1. Segal, K.L., Lai, E.C. & Starr, C.E. Management of Acute Conjunctivitis. Curr Ophthalmol Rep 2, 116–123 (2014), https://doi.org/10.1007/s40135-014-0046-4.


 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.