Specjalizacje, Kategorie, Działy
Politechnika Bydgoska

Politechnika Bydgoska zabiega o kierunek lekarski

Udostępnij:
Politechnika Bydgoska to kolejna uczelnia techniczna, które zamierza otworzyć kierunek lekarski. W piątek wniosek w tej sprawie wraz z dokumentacją o uruchomienie studiów od października 2024 r. wpłynął do Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Informację w tej sprawie przekazał prorektor Politechniki Bydgoskiej, prof. Szymon Ł. Różański. Jak poinformował, wniosek wraz z załącznikami liczy 2696 stron. Zawiera m.in. program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu edukacji, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim. Rocznie uczelnia chce edukować 60 studentów.

Politechnika buduje zaplecze
Politechnika ma zapewnioną bazę kliniczną. Rada Miasta Bydgoszczy wiosną przyjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu uczelni – po uzyskaniu zgody MEiN na uruchomienie kierunku – Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Politechnika zawarła także umowy o współpracy z 11 szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i odbywać praktyki m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Ma jeszcze zostać podpisana umowa z Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Lista dydaktyków nie budzi zastrzeżeń
Chęć współpracy na wydziale medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest ośmiu profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów.

"Jako uczelnia na przestrzeni lat zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby Bydgoszczy i regionu. Tak jest również w przypadku medycyny. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. To był okres ciężkiej i intensywnej pracy związanej m.in. z zabezpieczeniem bazy klinicznej, kompletowaniem kadry medycznej, pozyskaniem środków finansowych, przygotowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych czy opracowaniem dokumentacji" – powiedział cytowany w komunikacie rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski.

W grudniu 2023 r. uczelnia planuje powołanie wydziału medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się w październiku 2024 r.

Przeczytaj także: "Najwyższa Izba Kontroli: minister zdrowia nie zapewnił strategii rozwoju kadr medycznych"."Akademia Tarnowska będzie kształcić lekarzy"."Filia Uniwersytety Medycznego we Wrocławiu rozpoczyna rekrutację".
 
Partner serwisu
Politechnika Bydgoska
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.