Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polska przoduje w sektorze med-tech

Udostępnij:
Nowa edycja raportu „Top Disruptors in Healthcare” zaprezentowała łącznie 151 start-upów, spośród których 125 pochodzi z Polski, a 26 z Europy Środkowo-Wschodniej.
Według raportu przedstawiającego przegląd innowacyjnych start-upów medycznych w Polsce i w regionie CEE wynika, że ich obszary działania są różnorodne. Największym zainteresowaniem twórców technologii cieszą się takie dziedziny medycyny, jak onkologia (21 start-upów) i kardiologia (21 start-upów). Nie zmieniło się to od zeszłego roku, kiedy te dwie specjalizacje również były wskazywane przez najwięcej start-upów. Być może ich twórcy widzą potencjał do wprowadzenia nowatorskich technologii i usprawnienia opieki nad pacjentami w tych dwóch obszarach, gdyż choroby nowotworowe i schorzenia sercowo-naczyniowe są jednymi z głównych przyczyn zgonów na świecie. Na trzecim miejscu uplasowała się diagnostyka laboratoryjna (20 start-upów). Nie zmieniło się także zainteresowanie psychiatrią/psychologią oraz chirurgią, które znalazły się na czwartym miejscu (16 start-upów). Autorzy raportu wskazują jednak, że znaczna większość start-upów nie ogranicza się tylko do jednego obszaru działania. Respondenci wskazywali, że obok swojej podstawowej specjalizacji rozwijają się także w innej bądź w kilku. To świadczy o elastyczności i dążeniu do kompleksowego podejścia do zdrowia.

Twórcy start-upów medycznych zdają sobie sprawę, że zdrowie pacjenta to nie tylko pojedyncze schorzenie czy objaw, ale grupa problemów, które wymagają holistycznego podejścia. Wzrost zainteresowania rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym w sektorze medycznym jest dynamiczny. 75 start-upów (60 proc. badanych firm) wskazało, że rozwija swoje rozwiązanie w sektorze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Świadczy to prawdopodobnie o rosnącej świadomości i ogólnym przekonaniu, że technologie AI mają potencjał rewolucjonizować opiekę zdrowotną.

W raporcie przedstawiono też pięć najpopularniejszych sektorów, w których start-upy rozwijają swoje rozwiązania. W latach 2020 i 2021 najczęściej wskazywanym sektorem była telemedycyna – w 2020 roku wybrały ją 34 start-upy, w 2021 roku – 63, zaś w tegorocznej edycji już tylko przez 43.

Być może w miarę postępującej poprawy sytuacji pandemicznej i rozluźniania restrykcji, zapotrzebowanie na telemedycynę mogło nieco się zmniejszyć, jako że nastąpił wzrost dostępności do tradycyjnej opieki medycznej. Warto jednak podkreślić, że mimo spadku popularności telemedycyna nadal pozostaje istotnym sektorem, który odgrywa ważną rolę w transformacji opieki zdrowotnej.

Niewielki spadek widać także w sektorach medical devices oraz samodzielnej aplikacji IT, chociaż wciąż cieszą się one dużą popularnością. W 2020 r. samodzielną aplikację IT wskazywało tylko 12 start-upów, a już rok później nastąpił ponaddwukrotny przyrost (28 start-upów), w tym roku wskazywało ją 46 start-upów.

Autorzy raportu prognozują, że progres technologiczny, dostępność potężnych narzędzi AI/ML oraz rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w sektorze ochrony zdrowia przyczyni się do tego, że tworzone przez start-upy aplikacje oraz urządzenia mogą zostać uznane za wyroby medyczne.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.