Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pomóżmy seniorom przy uruchamianiu IKP

Udostępnij:
Specjaliści medycyny rodzinnej zachęcają do korzystania z IKP, bo korzyści jest dużo – można dostać e-receptę SMS-em lub e-mailem, odebrać e-skierowanie bez wychodzenia z domu czy sprawdzić wyniki testu na koronawirusa.
Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego pierwsza autoryzacja do systemu dla osób starszych jest niestety sporym wyzwaniem.

Internetowe Konto Pacjenta to cyfrowy zbiór informacji o naszym stanie zdrowia. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie przypomina w materiałach prasowych, że jeśli takie konto autoryzujemy, to bez wychodzenia z domu możemy korzystać z wielu usług systemu ochrony zdrowia. IKP nie trzeba zakładać, bo IKP ma każdy obywatel posiadający numer PESEL. Aby jednak w pełni z tego systemu korzystać, trzeba konto autoryzować.

– Autoryzacja musi być dokonana przez bank (…) lub przez ePUAP przy użyciu profilu zaufanego albo z użyciem e-dowodu. Dla osób starszych to spore utrudnienie – ocenił wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Wojciech Pacholicki.

PZ podnosi, że w Polsce z IKP korzysta już ponad 15 mln pacjentów. Ogromna większość – jak wskazuje federacja – to ludzie młodzi, aktywni zawodowo, rzadko odwiedzający lekarzy. Tymczasem medykom szczególnie zależy na starszych pacjentach. Z IKP w tej grupie mieliby najwięcej korzyści.

– IKP to narzędzie bardzo przydatne w codziennej pracy lekarza. Dzisiaj służy głównie do przesyłania numerów recept i skierowań, np. na badania. Ale docelowo IKP ma ułatwić śledzenie losów pacjenta w systemie – zaznacza Pacholicki.

Dzięki IKP lekarz wie, jakie badania miał zlecone pacjent, także w innych poradniach. A docelowo w systemie będzie widać również historię udzielanych świadczeń medycznych, informacje o wynikach badań i przyjmowanych lekach. Pacjent z IKP też korzysta – ma dostęp do recept, skierowań, może zmienić lekarza czy pielęgniarkę, pobrać unijny certyfikat COVID, złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.

NFZ zachęca poradnie POZ do pomocy pacjentom przy uruchamianiu IKP.

– Optymalnym sposobem byłoby potwierdzenie danych pacjenta certyfikatem ZUS lekarza lub pielęgniarki w czasie wizyty w gabinecie, obecny sposób jest bardziej czasochłonny – uważa Pacholicki.

Porozumienie Zielonogórskie ocenia, że mimo pewnych niedociągnięć IKP jest narzędziem ułatwiającym codzienną pracę lekarzy POZ, polepsza również komunikację z pacjentami. I najważniejsze – jak zaznaczają przedstawiciele federacji – IKP zmniejsza biurokrację.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.