Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Premier o skorygowaniu przez NFZ decyzji w sprawie dzieci ze spektrum autyzmu

Udostępnij:
Donald Tusk zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o skorygowanie decyzji, która groziła ograniczeniem dostępności do terapii dzieciom ze spektrum autyzmu.
Zarządzenie do poprawki
We wtorek rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak poinformowała na portalu X, że zwróciła się z prośbą do prezesa NFZ Filipa Nowaka o niezwłoczne wyjaśnienie jego zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

W załączonym do wpisu piśmie Horna-Cieślak wskazała, że zarządzenie to "ogranicza dostęp do terapii i konsultacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu aż o jedną trzecią".

Do NFZ zwrócił się także premier. - W sprawie (dzieci) ze spektrum autyzmu zwróciłem się już do NFZ-u, żeby natychmiast skorygować decyzje i żeby w żadnym wypadku dzieci ze spektrum autyzmu nie ucierpiały i żeby nie zabrakło środków, przynajmniej na poziomie dotychczasowym, jeśli chodzi o terapię – mówił w środę na konferencji prasowej Tusk.

Szczepienia to najlepsza profilaktyka
Premier przypomniał także o możliwości szczepień przeciwko HPV. Jego zdaniem, szczepienia te nie były w ostatnich miesiącach dostatecznie promowane. Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne.

- W tej chwili minister Leszczyna i odpowiednie instytucje starają się naprawić ten błąd i dotrzeć z informacją do rodziców, do zainteresowanych tą szczepionką — powiedział Tusk.

Szef rządu pytany o to, czy planowane są kolejne zakupy szczepionek przeciwko koronawirusowi, powiedział, że "jutro minister Leszczyna przekaże informacje, jakie zamiary ma resort w tej kwestii".

Premier był też pytany, kiedy poznamy wszystkich wiceministrów w resorcie zdrowia. - Tych nominacji jest dużo, a ja muszę pilnować, żeby nie było ich za dużo, więc wszystko jest pod kontrolą — odpowiedział Tusk.

Od 6 grudnia 2023 r. dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Może się nią zaszczepić się każda osoba, która skończyła 12 lat. Nadal dostępne są dotychczasowe szczepionki przeciw COVID-19.

Przeczytaj także: "Czy leczenie niepłodności jest związane ze spektrum autyzmu (ASD) u dziecka?" i "Najczęściej autyzm diagnozuje się u dzieci bez niepełnosprawności intelektualnej".

 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.