Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Andrzej Tykarski: Jak COVID-19 zmienił nasze postępowanie u osób z nadciśnieniem tętniczym? ►

Udostępnij:
Prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w siedmiu punktach pokazuje nowy kontekst i sposób terapii. Nawiązuje do wytycznych polskiego i europejskiego towarzystwa zrzeszającego specjalistów hipertensjologii.
W wykładzie do obejrzenia, którego zapraszamy prof. Tykarski odpowiada na pytania, omawia zagadnienia:
1. Czy nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19?
2. Czy nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko zgon na COVID-19?
3. Docelowe ciśnienie tętnicze a COVID-19.
4. Podstawowe grupy leków a COVID-19.
5. Strategia farmakoterapii hipotensyjnej a COVID-19.
6. Nadciśnienie tętnicze oporne a COVID-19.
7. Leczenie pozahipotensyjne a COVID-19.

Prof. Tykarski podkreśla, że samo nadciśnienie tętnicze, wyizolowane, nie jest czynnikiem ryzyka zgonu na COVID-19. Jest ono jednak splecione z innymi czynnikami takimi jak otyłość i wtedy jest zagrożeniem. Ryzyko zgonu zwiększa m.in. wiek męski, choroba nerek i choroba niedokrwienna serca, niewydolność oddechowa. Profesor zwraca również uwagę, że pomocne teleporady mają także swoje ograniczenia, np. trudniej jest pacjentów przekonać do nowych leków.

Oto zapis wykładu:




Wykład pochodzi z lutowej konferencji naukowej „Nowości w chorobach wewnętrznych”. Tematyka wykładów obejmowała m.in. zagadnienia związane z nowoczesną strategią leczenia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, standardami leczenia przeciwkrzepliwego, poruszono także zagadnienia związane epidemią SARS-CoV-2. Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Wiesław Bryl, przewodniczący oddziału poznańskiego Towarzystwa Internistów Polskich a organizatorem wydawnictwo Termedia.
 
Archiwum
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.