Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Antosik-Wójcińska: Lekarze POZ nie powinni obawiać się leczenia depresji ►

Udostępnij:
Wszystkie leki przeciwdepresyjne mają podobną skuteczność. – W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma profil bezpieczeństwa danego leku i to, jak lek jest tolerowany przez pacjenta – mówi dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcińska, kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
– Znaczenie ma również, jakie choroby współistniejące, obciążenia somatyczne stwierdzamy u pacjenta. To decyduje o tym, jaki lek może być u niego zastosowany. Jestem zdania, że lekarz rodzinny powinien dobrze znać kilka LPD – leków przeciwdepresyjnych – i doskonale wiedzieć, jak się nimi posługiwać, w jakim profilu klinicznym chorego, jak je dawkować i jak szybko można dojść do maksymalnej dawki – zauważa ekspertka.

Prof. Antosik-Wójcińska przypomina, że znacząca większość przypadków depresji o nasileniu łagodnym czy umiarkowanym może być leczona w praktyce lekarza POZ. – Ważne jest również, żeby lekarze rodzinni nabrali pewności siebie, nie bali się leczyć depresji i byli przekonani, że jak najbardziej są uprawnieni do rozpoznawania i leczenia depresji – podkreśla ekspertka.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z prof. Anną Zofią Antosik-Wójcińską.

 
Partner serwisu
Archiwum
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.