Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przydatność aplikacji mobilnych w samokontroli cukrzycy

Udostępnij:
Podstawowymi elementami skutecznego leczenia cukrzycy, a tym samym zapobiegania rozwojowi jej powikłań, są zdrowy tryb życia oraz samokontrola glikemii. Wykorzystanie w tym celu aplikacji mobilnych jest skutecznym sposobem zapobiegania progresji choroby i poprawy jakości życia pacjentów.
Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny średnia długość życia chorych na cukrzycę istotnie się zwiększyła. Podstawowymi elementami skutecznego leczenia cukrzycy, a tym samym zapobiegania rozwojowi jej powikłań, są zdrowy tryb życia (właściwa dieta i regularna aktywność fizyczna) oraz samokontrola glikemii. Dużym wyzwaniem dla pracowników ochrony zdrowia – zarówno diabetologów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu – jest zapewnienie pacjentom odpowiedniej edukacji diabetologicznej i żywieniowej. Te problemy może częściowo rozwiązać telemedycyna i związane z nią m-zdrowie, które w ostatnich latach dynamicznie się rozwija.

Pandemia COVID-19 udowodniła, że telemedycyna jest nie tylko bezpieczna, lecz także skuteczna i bardzo pomocna m.in. w leczeniu osób z cukrzycą. Pojęcie m-zdrowia odnosi się do mobilnych technologii bezprzewodowych mających na celu poprawę zdrowia publicznego. Stosowanie aplikacji mobilnych poprawia dostęp do świadczeń medycznych oraz pozwala zwiększyć świadomość pacjentów w zakresie ich choroby.

W artykule opublikowanym w „Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism” przedstawiono aktualną wiedzę na temat aplikacji i serwisów mobilnych z zakresu cukrzycy, zwłaszcza związanych z problemami żywieniowymi. Przeanalizowano możliwości ich wykorzystania w samokontroli pacjentów z cukrzycą, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy typu 1, na podstawie badań naukowych. Autorzy pobrali na urządzenia mobilne aplikacje rekomendowane przez Klinikę Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a następnie sprawdzili je pod kątem funkcjonalności, łatwości obsługi, bazy danych produktów oraz możliwości zastosowania w leczeniu cukrzycy.

Kalkulatory żywieniowe dostępne na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych pozwalają na znacznie szybsze i dokładniejsze obliczenie podstawowych wartości odżywczych spożywanych posiłków w porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak tabele. Ponadto udostępniają obszerne bazy danych produktów, dzięki którym można wyliczyć wartości odżywcze potraw.

Wielu pacjentów z cukrzycą rezygnuje z tych rozwiązań ze względu na niewystarczające możliwości personalizacji aplikacji. Dodatkowe informacje na temat cukrzycy i funkcje, takie jak kalkulator wymiany, indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny produktów, mogą zachęcić chorych do włączenia aplikacji mobilnych do samodzielnego monitorowania choroby.

Stosowanie aplikacji mobilnych ma pozytywny wpływ na kontrolę metaboliczną i komfort życia pacjentów z cukrzycą, dlatego każda osoba chora na cukrzycę powinna starać się znaleźć aplikację bezpieczną, zatwierdzoną i odpowiadającą jej preferencjom i potrzebom oraz regularnie z niej korzystać.

Pełna treść artykułu: Katarzyna Więckowska-Rusek, Justyna Danel, Grażyna Deja. The usefulness of the nutrition apps in self-control of diabetes mellitus – the review of literature and own experience. Pediatr Endocrinol Diabetes Metab 2022; 28 (1): 75-80.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.