Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Psychiatryczna opieka środowiskowa w Polsce. MZ o dalszych krokach

Udostępnij:

Powołany w resorcie zdrowia Zespół ds. transformacji systemu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień ma do końca września br. przedstawić rekomendacje w zakresie dalszych działań umożliwiających zakończenie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego i zaimplementowania zewaluowanych rozwiązań do systemu ochrony zdrowia psychicznego.  

  • 31 grudnia 2024 r. kończy się program pilotażowy centrów zdrowia psychicznego
  • Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia centra zdrowia psychicznego mają funkcjonować w całej Polsce od 1 lipca 2025 r. Tymczasem nadal nie ma projektów najistotniejszych aktów prawnych
  • Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pismo do minister zdrowia z pytaniem, kiedy powstaną akty prawne, które pozwolą na wprowadzenie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej
  • Jest odpowiedź resortu zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił minister Izabelę Leszczynę o przekazanie harmonogramu prac planowanych działań w zakresie wdrożenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej. Zapytał także, czy rozważa się możliwość powołania zespołu ds. reformy psychiatrycznej osób dorosłych, który wspierałby centra zdrowia psychicznego w miejsce zlikwidowanego Biura ds. Pilotażu.

– Mając na uwadze skalę pilotażu, jak również złożoność testowanych rozwiązań oraz konieczność wypracowania kierunkowych zmian we współpracy z szerokim gronem ekspertów reprezentujących m.in. środowisko pracodawców, profesjonalistów, jak również pacjentów oraz ich rodzin, 5 lipca br. na posiedzeniu Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przyjęto uchwałę w sprawie powołania Zespołu ds. transformacji systemu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, w tym opracowania zasad wdrożenia nowego modelu organizacji i finansowania z uwzględnieniem propozycji koszyka świadczeń gwarantowanych dla centrów zdrowia psychicznego, wskaźników jakości i modelu ewaluacji – odpowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Jak wskazał, zespół ma przedstawić do końca września br. rekomendacje w zakresie dalszych działań niezbędnych do podjęcia, aby umożliwić zakończenie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego i zaimplementowania zewaluowanych rozwiązań do systemu ochrony zdrowia psychicznego.

– Rekomendacje będą kluczowe także dla określenia dalszych kierunków działań wykraczających poza pilotaż centrów zdrowia psychicznego – podkreślił wiceminister zdrowia.

Odpowiedź MZ poniżej:



Menedzer Zdrowia twitter,

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.