Specjalizacje, Kategorie, Działy

RPO: polscy lekarze pracujący za granicą nie muszą płacić haraczu dla samorządu

Udostępnij:
Dotychczas było tak: polscy lekarze pracujący za granicą musieli opłacać polski samorząd lekarski. Gdy tego nie robili – narażali się na procedurę egzekucyjną lub utratę prawa wykonywania zawodu w Polsce. Praktykę tę zakwestionował Rzecznik Praw Obywatelskich.
- Na tle wniosków otrzymywanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich pojawił się problem dochodzenia składek członkowskich z tytułu przynależności do samorządu zawodowego od lekarzy, którzy wykonują swój zawód za granicą. W obecnym stanie prawnym, aby uwolnić się od obowiązku opłacania składek, lekarz musiałby złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdaniem rzecznika obowiązujące rozwiązanie budzi wątpliwości, zwłaszcza w kontekście przepisów unijnych mówiących o swobodnym przepływie lekarzy pomiędzy krajami UE oraz wzajemnym uznawaniu dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji.

Polskie okręgowe rady lekarskie wydają zaświadczenia stwierdzające formalne kwalifikacje polskich lekarzy oraz kwalifikacje w zakresie specjalności medycznych, uznawane w państwach członkowskich Unii Europejskiej, innych niż Polska.

- Zaświadczenia te umożliwiają polskim lekarzom ubieganie się o wykonywanie zawodu (zatrudnienie) i członkostwo w izbie lekarskiej w innych państwach członkowskich UE – zauważa rzecznik.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by i polskie izby uznawały zaświadczenia wystawiane za granicą i honorowały fakt, że tam opłacane są składki. Obecnie w Polsce jest inaczej.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.