Specjalizacje, Kategorie, Działy
iStock

Ratownicy na motocyklach z odrębnym finansowaniem

Udostępnij:
Mimo że motocykle ratunkowe już od dawna wspierają zespoły ratownictwa medycznego, ich status nie został do końca uregulowany. Ma to się wkrótce zmienić. W myśl projektowanych przepisów będą one stanowiły odrębny rodzaj zespołów, który NFZ sfinansuje osobno.
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM).

Pomimo tego, że zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) wyposażone w ambulans są już obecnie wspierane przez motocykle ratunkowe, ich status prawny, a także sposób ich finansowania pozostaje nieuregulowany. Właśnie dlatego, w ocenie projektodawców, obecność motocykli ratunkowych w systemie PRM wymaga usankcjonowania.

Planuje się, że motocykle ratunkowe, które dotychczas były składową wybranych zespołów wyposażonych w ambulanse, będą stanowiły odrębny rodzaj ZRM, jako jeden z elementów wojewódzkiego planu działania systemu PRM i będą oddzielnym produktem do sfinansowania w ramach umów zawieranych przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Motocyklowa jednostka ratownicza docierać będzie do pacjentów znajdujących się w miejscach, do których ambulans nie może dojechać.

Motocykl ratunkowy będzie prowadzony przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych, wyposażony zostanie w niezbędne leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt do obsługi Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM).

Liczbę zespołów motocyklowych szacuje się maksymalnie na jeden na każde rozpoczęte 400 tys. mieszkańców województwa, a czas działania tych jednostek to okres od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby.

Rząd chce przyjąć projekt ustawy w ostatnim kwartale br.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
iStock
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.