Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Resort zdrowia pracuje nad połączeniem CMKP z CKPPiP

Udostępnij:
Trwają prace nad połączeniem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP). Wraz z nową jednostką powstaną nowe programy specjalizacyjne.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podtrzymał plany utworzenia nowej placówki, podkreślając, że w ten sposób powstanie bardzo silny ośrodek zajmujący się studiami podyplomowymi. Wyraził też nadzieję, że połączony ośrodek będzie działał już za rok.
Zespół CMKP pracuje nad zmianami, które mają doprowadzić do połączenia z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

– Odgrywacie państwo niebagatelną rolę w zasilaniu systemu ochrony zdrowia personelem medycznym. Dzięki wam dodatkowo mamy też w systemie lekarzy z Ukrainy z dobrą znajomością polskiego języka medycznego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji roku akademickiego w CMKP.

Przypomnijmy, że o planach utworzenia nowej jednostki informowaliśmy w kwietniu. Jak pisaliśmy, była dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia dr n. ekon. Greta Kanownik pozytywnie oceniła ministerialną zapowiedź likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz przeniesienie realizowanych przez tę jednostkę zadań do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Obecnie obowiązek kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych jest realizowany przez dwa podmioty. Kwestie dotyczące pielęgniarek i położnych są monitorowane przez CKPPiP, a za organizację i realizację elementów nauki lekarzy, dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, odpowiada CMKP.

Zdaniem resortu zdrowia istnienie dwóch instytucji odpowiedzialnych za kształcenie podyplomowe zawodów medycznych nie ma racji bytu. Zapowiadane zmiany, jak zapewnia ministerstwo, to krok milowy w zakresie integracji zawodów medycznych, którego efekt będzie widoczny po czterech, pięciu latach od momentu połączenia jednostek, a więc gdy pojawią się pierwsi absolwenci zintegrowanych uczelni.

Opracowanie INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.