Specjalizacje, Kategorie, Działy
Śląska Izba Lekarska

SIL o szczepieniach – skutecznej profilaktyce chorób u kobiet w ciąży

Udostępnij:

Szczepienia przeciw grypie, krztuścowi, błonicy, tężcowi i RSV są rekomendowane dla kobiet w ciąży – przypomina Śląska Izba Lekarska w Katowicach. Skuteczną profilaktykę chorób u kobiet w ciąży i ich dzieci utrudniają przekonania antyszczepionkowe, to rosnący problem – podkreślają eksperci.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Śląską Izbę Lekarską specjaliści podkreślali, jak istotne jest szczepienie kobiet w ciąży w celu zmniejszenia ryzyka powikłań zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dla noworodka.

– Rekomendujemy szczepienia, które są bezpieczne. Ich profil bezpieczeństwa zdecydowanie przewyższa potencjalne ryzyko. Mówimy nie tylko o ryzyku dla kobiety ciężarnej, ale też o ryzyku dla jej dziecka – noworodka, który przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia jest bezbronny wobec wielu chorób – podkreślał specjalista chorób zakaźnych i hepatolog prof. Jerzy Jaroszewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wśród zalecanych jest szczepienie przeciwko krztuścowi, które chroni noworodka przed tą chorobą w pierwszych tygodniach życia.

– Kobiety, które planują dziecko, powinny zrobić wszystko, aby dzieci były zdrowe. Jednym z tych elementów jest szczepienie. Dzięki szczepieniu przeciw krztuścowi dziecko będzie zabezpieczone od porodu przez pierwsze siedem tygodni życia – mówiła po spotkaniu ginekolog dr Maria Borek-Grzyb.

Eksperci przypominają, że szczepienie przeciw krztuścowi powinno odbywać się między 28. a 32. tygodniem ciąży, a w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym – nawet po 16. tygodniu. Krztusiec, jak zauważyła dr Borek-Grzyb, może grozić poważnymi powikłaniami, takimi jak problemy z układem oddechowym, a w skrajnych przypadkach może dojść do śmierci noworodka.

Pomimo licznych dowodów na skuteczność i bezpieczeństwo szczepień problemem pozostaje brak pełnej akceptacji szczepień ze strony części społeczeństwa.

– Są osoby, które, mimo dostępnych dowodów naukowych, nie wierzą w skuteczność szczepień, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych – zaznaczył prof. Jaroszewicz.

Jak przekazała Izba Lekarska, wzrost liczby zachorowań na choroby zakaźne, takie jak grypa, COVID-19 czy RSV, który zauważalny był po zakończeniu pandemii, również stanowi wyzwanie. W 2023 r. w Polsce odnotowano 3,7 mln zachorowań na grypę, z czego 1,7 mln dotyczyło dzieci.

Populacja regionu śląskiego liczy prawie 4,5 mln osób. – Sam fakt, że mamy tak dużą populację, powoduje, że tych przypadków jest naprawdę sporo. Niemniej jednak staramy się sobie radzić i poprawiać sytuację – wyjaśnił śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr n. med. Grzegorz Hudzik.

Według ekspertów niechęć do szczepień wynika często z braku zaufania do medycyny oraz wpływu ruchów antyszczepionkowych, dlatego kluczowym wyzwaniem jest edukacja społeczeństwa i rozmowa pacjentów z lekarzami o ochronie zdrowia i profilaktyce.

Menedzer Zdrowia twitter

 
Partner serwisu
Śląska Izba Lekarska
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.